Łódź: 23 lutego apelacja w procesie "łowców skór"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2009 15:45

Na 23 lutego 2010 roku zaplanowano rozprawę odwoławczą byłych pracowników pogotowia w Łodzi, oskarżonych o przyjmowanie pieniędzy za informacje o zgonach pacjentów.

Łódź: 23 lutego apelacja w procesie "łowców skór"

W lipcu ub. roku Sąd Okręgowy w Łodzi skazał pięciu b. pracowników pogotowia, w tym troje lekarzy, na kary od półtora roku do dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Był to drugi proces a głośnej aferze, w którym sąd uznał, że wszyscy oskarżeni pomogli w oszustwie na szkodę rodzin zmarłych pacjentów i przyjmowali pieniądze od zakładów pogrzebowych za informacje o zgonach.

Od nieprawomocnego wyroku odwołała się prokuratura, która domagała się dla oskarżonych kar od dwóch do trzech i pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności. Prokuratura uważa, że wymierzone kary są zbyt łagodne, a sąd źle zakwalifikował niektóre zachowania oskarżonych. Chce zaostrzenia kar lub uchylenia wyroku do ponownego rozpoznania; ponownego procesu chcą także obrońcy.

Wysokość kar i warunkowe ich zawieszenie sąd argumentował faktem, że oskarżeni nie byli dotąd karani, wykazali skruchę, żal i częściowo przyznali się. Uznał, że bardziej wychowawcze będą kary majątkowe - grzywny i przepadek osiągniętych korzyści.

Łódzka Prokuratura Okręgowa nadal prowadzi śledztwo w sprawie afery w pogotowiu i zapowiada kolejne akty oskarżenia. Śledztwo obejmuje lata 1998-2002; badanych jest ponad 2 tys. przypadków zgonów pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum