Łódź: 22 września decyzja co do procesu ws. tzw. afery dializowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 12:43

Proces miał się rozpocząć w poniedziałek (21 września), ale obrońcy oskarżonych zwrócili się do sądu z wnioskiem o zwrócenie sprawy do prokuratury. Ich zdaniem akt oskarżenia zawiera wiele nieścisłości. Sąd postanowił, że decyzję w sprawie dalszego przebiegu procesu podejmie we wtorek.

Łódź: 22 września decyzja co do procesu ws. tzw. afery dializowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Afera wyszła na jaw w sierpniu 2004 roku, kiedy łódzka policja zatrzymała Janusza F., ordynatora oddziału dializ Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Według ustaleń śledztwa, mężczyzna wraz ze swoją znajomą Marią T. oszukali szpital, wprowadzając go w błąd w sprawie jakości środków do produkcji płynu do dializ. Przystępując do przetargu Maria T. oświadczała, że są to odczynniki najwyższej jakości, posiadające atesty. W rzeczywistości ich nie miały i były konfekcjonowane - zdaniem prokuratury - w niewłaściwych warunkach sanitarnych.

Para miała współpracować ze sobą od 1998 roku do czerwca 2003 roku. Jak ustalono, firma Marii T. nie miała też koncesji i zezwolenia na wytwarzanie środków leczniczych i wprowadzanie ich do obrotu. Według ustaleń śledztwa, oboje podejrzani działali wspólnie i w porozumieniu. Doprowadzili w ten sposób szpital do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości; w ciągu pięciu lat szpital kupił od firmy Marii T. środki do dializ za 1,3 mln zł.

Badania próbek zabezpieczonych przez prokuraturę przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Warszawie wykazały, że jedna z substancji stosowana przy tworzeniu płynu dializacyjnego nie spełniała norm i nie nadawała się do stosowania w lecznictwie. Po ujawnieniu sprawy, dyrekcja szpitala zapewniła, że nie ma i nie było żadnego zagrożenia zdrowia i życia pacjentów dializowanych w tej placówce; ordynator został zawieszony w pełnieniu obowiązków. Oboje oskarżeni nie przyznają się do zarzucanych im czynów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze