×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Litwa: rząd nie popiera projektu ustawy zakazującego aborcję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia14 października 2013 14:48

Rząd Litwy podczas poniedziałkowej (14 października) narady nie poprał projektu ustawy zakazującego aborcję, zgłoszonego przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie (AWPL).

Litwa: rząd nie popiera projektu ustawy zakazującego aborcję
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W opinii rządu proponowany projekt ogranicza prawa kobiet do życia prywatnego, jest sprzeczny z zasadami litewskiej konstytucji, a także aktami prawnymi Unii Europejskiej.

Zdaniem ministra zdrowia Litwy Vytenisa Andriukaitisa, "problem aborcji należy rozstrzygać nie zakazując go ustawowo, ale zwracając większą uwagę na edukację seksualną, zwiększając zakres pomocy psychologicznej".

Zgłoszony przez AWPL projekt ustawy o ochronie życia poczętego zakłada, że ciąża mogłaby być przerywana do 12. tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu.

Sejm w pierwszym czytaniu już zaaprobował ten projekt. Jak poinformował PAP poseł AWPL Zbigniew Jedziński, następne czytanie jest przewidziane na początek grudnia.

Jedziński wskazał, że "to Sejm zadecyduje, czy projekt zostanie przyjęty", ale - jak zaznaczył - "opinia rządu zapewne będzie brana po uwagę”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum