Limanowa: nie było przekroczenia uprawnień przy pobraniu nerki

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2013 10:09

Lekarz koordynujący pobieranie organów w Szpitalu Powiatowym w Limanowej nie przekroczył uprawnień, decydując o pozyskaniu wątroby i nerek od zmarłego pacjenta - uznała sądecka prokuratura

Limanowa: nie było przekroczenia uprawnień przy pobraniu nerki
W połowie kwietnia 2012 roku do szpitala w Limanowej przewieziono 20-letniego mężczyznę. Gdy jego stan się poprawił, został przeniesiony z OIOM na chirurgię urazową. Zmarł tam nagle 23 maja z powodu niedotlenienia mózgu.

Sprawą zainteresowała się limanowska prokuratura, która podejrzewała, że do zgonu mogło dojść wskutek błędu lekarskiego. Zanim śledczy przystąpili do działania, zadzwonił do nich lekarz koordynujący w szpitalu przeszczepy pytając o zgodę na pobranie - pisze o sprawie Dziennik Polski.

Prokurator wstępnie wydał zgodę, ale poprosił o wystosowanie następnego dnia rano oficjalnego pisma. Zgodę na pobranie narządów wyraził także ojciec zmarłego.

Nazajutrz sytuacja się zmieniła. Rodzina zmarłego zgłosiła podejrzenie błędu medycznego, a odpowiedź prokuratury na oficjalne pismo dotyczące pobrania była negatywna. Biegli, którzy mieli zbadać ciało pod kątem błędu w sztuce lekarskiej, uznali, że potrzebne są do tego zwłoki z wszystkimi organami.

Sądecka prokuratura prowadziła postępowanie sprawdzające. Zakończyło się ono odmową wszczęcia śledztwa, ponieważ zdaniem prokuratury lekarz nie przekroczył uprawnień.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum