Licytacja słynnych respiratorów. Tak Ministerstwo Zdrowia chce odzyskać 6 mln euro przedpłaty

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP05 lipca 2021 16:18

Ministerstwo Zdrowa wylicytuje 418 respiratorów. W ten sposób resort chce odzyskać przedpłatę, czyli 6 mln euro, które MZ przekazało firmie E&K.

Licytacja słynnych respiratorów. Tak Ministerstwo Zdrowia chce odzyskać 6 mln euro przedpłaty
  • W 2020 r. odzyskano już większość kwoty, czyli 23 mln euro z 35 mln euro, którą otrzymała z MZ k firma E&K w ramach przedpłaty za respiratory - mówi Wojciech Andrusiewicz
  • Resort zdrowia planuje  licytację 418 respiratorów, aby odzyskać pozostałą część przedpłaty
  • Kolejnym krokiem będzie pozyskanie środków z kar umownych. To ok. 3 mln euro - zapowiada rzecznik MZ

- Przed nami licytacja 418 respiratorów. Jeśli uda się z niej pozyskać 6 mln euro, to wszystkie środki od kontrahenta - firmy E&K, które otrzymał w ramach przedpłaty, będą resortowi zwrócone - zapewnił w TVN24 rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że kolejnym krokiem będzie pozyskanie środków z kar umownych.

Prokuratura umarza postępowanie

Jak już informowaliśmy, Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego zastępcy Janusza Cieszyńskiego przy okazji zakupu respiratorów wiosną 2020 r.

W połowie czerwca 2020 r. posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba złożyli w prokuraturze zawiadomienie o możliwości narażenia przez ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego Skarbu Państwa na straty w związku z zakupem respiratorów.

Był to efekt kontroli poselskiej w Ministerstwie Zdrowia, którą podjęli po ujawnieniu kontrowersji związanych z zakupem sprzętu medycznego przez resort w trakcie epidemii COVID-19. Do Polski trafiło 200 respiratorów z przedpłaconych 1241 sztuk.

Rzecznik MZ: respiratory nie były wadliwe

Rzecznik MZ odnosząc się do sprawy zaznaczył, że w 2020 r. odzyskano już większość kwoty, czyli 23 mln euro z 35 mln euro, którą otrzymał kontrahent firma E&K w ramach przedpłaty. Środki odzyskane to gotówka - 14 mln euro oraz sprzęt wart 9 mln euro.

- W lipcu ubiegłego roku 14 mln euro zostało zwróconych przez naszego kontrahenta. Zostaje 21 mln euro. 9 mln euro warte jest 200 respiratorów, które do nas dotarły i są w magazynach RARS (Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - PAP) - wyjaśnił.

Jednocześnie zaznaczył, że nie jest prawdą, że ten sprzęt jest wadliwy. - Był jeden brak, który został uzupełniony (...) Rurki transportujące tlen były niewłaściwe. Poprosiliśmy kontrahenta o wymianę i ona nastąpiła. Zgodnie z najnowszą opinią biegłego cały sprzęt nadaje się użytku w szpitalu" - przyznał.

Trwa postępowanie komornicze

Obecnie trwa postępowanie komornicze. - W tym roku - jak wskazał rzecznik - odzyskano w jego ramach 6 mln euro, a "w niedługim czasie" powinna odbyć się licytacja 418 respiratorów zabezpieczonych na lotnisku przez komornika.

- Jeżeli wpłynie około 6 mln euro (z licytacji - PAP), to trzeba sobie jasno wskazać - całość kwoty przedpłaconej, będzie już na koncie Ministerstwa Zdrowia - podkreślił Andrusiewicz.

Dodał, że kolejnym krokiem będzie pozyskanie środków z kar umownych. To ok. 3 mln euro. Natomiast dochodzenie należnego VAT z kontraktu nie leży już w gestii resortu zdrowia, ale Ministerstwa Finansów i urzędu skarbowego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze