Licealista skarży ministra zdrowia do ONZ: część ograniczeń wprowadzona bezprawnie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2020 09:06

Licealista złożył skargę na działania ministra zdrowia do Rady Praw Człowieka ONZ w ramach procedury specjalnej, wskazując, że część ograniczeń z powodu pandemii została wprowadzona w Polsce bezprawnie, choć jak przekonuje, słusznie.

Fot. archiwum

Uczeń 2. klasy II LO w Poznaniu, szef Fundacji na rzecz Praw Ucznia uważa, że wprowadzane w Polsce ograniczenia, takie jak zakaz poruszania się czy ograniczenie manifestowania własnej religii, mające na celu walkę z koronawirusem są potrzebne, jednak powinny być wprowadzane zgodnie z prawem.

Zdaniem licealisty minister Szumowski, wydając swoje rozporządzenia, przekroczył daną mu delegację ustawową i zarazem złamał konstytucję oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Tym samym w sposób bezprawny ograniczone zostały prawa człowieka. Jak zaznacza nawet w najtrudniejszej sytuacji organy państwowe muszą przestrzegać obowiązującego ich prawa.

„Dlatego też zdecydowałem się na złożenie skargi w ramach procedury specjalnej na działania ministra do Rady Praw Człowieka ONZ, wskazując na to, że część ograniczeń została wprowadzona bezprawnie” argumentuje licealista wyrażając przy tym nadzieję, że Rada wyda odpowiednią instrukcję w tej sprawie i zobowiąże ministra do naprawy sytuacji oraz wprowadzenia ograniczeń tym razem całkowicie legalnie.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum