Lewica przeciwna ustawie antynikotynowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2010 14:15

Lewica apeluje do PO o odrzucenie projektu ustawy zakazującej palenia. 4 marca wieczorem odbędzie się głosowanie.

Klub Lewicy zaapelował do PO o odrzucenie projektu zakazującego palenia w wielu miejscach publicznych. Lewica namawia też do napisania nowego projektu.

Projekt autorstwa sejmowej komisji zdrowia, który popiera rząd, budzi spore emocje, bo wprowadza całkowity zakaz palenia w wielu miejscach publicznych, m.in. w barach, restauracjach, dyskotekach, środkach pasażerskiego transportu publicznego (autobusach, busach, taksówkach, służbowych samochodach), szpitalach i ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, na przystankach komunikacji publicznej, publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. plażach).

Klub Lewicy od początku opowiadał się przeciwko takim rozwiązaniom. Lewica zgłosiła 11 poprawek i jeśli będą one przyjęte, klub zagłosuje za projektem, a jeśli będą odrzucone, będzie przeciwko ustawie.

Jedna z poprawek definiuje reklamę wyrobów tytoniowych jako „publiczne rozpowszechnianie“. W opinii ministerstwa, taka definicja, przy jednoczesnym braku doprecyzowania pojęcia „publiczne“, może prowadzić do interpretacji, że będą nią jedynie działania skierowane do szerszego kręgu adresatów i mające znaczny zasięg. Taka definicja znajduje się także w obowiązującej dziś ustawie.

Druga poprawka wprowadza zakaz produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów do palenia, które imitują wyroby tytoniowe, a także inhalatorów nikotyny oraz wyrobów służących inhalowaniu produktów spalania substancji innych niż tytoń.

Według wiceszefowej komisji zdrowia Elżbiety Streker-Dembińskiej (Lewica) należy stosować nie tylko metody zakazów, ale też promocji rozwiązań, które pozwoliłyby podjąć decyzję o rzuceniu nałogu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum