Leki na receptę: można je przywieźć w bagażu, nie można otrzymać przesyłką

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2018 09:32

Przepis, który nie wymaga zgody na przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby, dotyczy tylko bagażu. Nie obejmuje leków, które w kraju są na receptę, kupionych za granicą i sprowadzonych kurierem czy pocztą.

Ten przepis nie obejmuje leków kupionych za granicą i sprowadzonych kurierem czy pocztą Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Mieszkanka północnej Polski zamówiła w USA kilka opakowań hormonów: kremów, tabletek i kapsułek. Służba celna ustaliła, że są one produktami leczniczymi. Następnie celnicy poinformowali zamawiającą, że w tym przypadku nie ma zastosowania art. 68 ust. 5 prawa farmaceutycznego o lekach bez zgłoszenia na własny użytek, ponieważ dotyczy on wyłącznie przywozu produktów leczniczych w ruchu podróżnych, a nie za pośrednictwem przesyłek kurierskich lub pocztowych - informuje Rzeczpospolita.

Gdy celnicy zarekwirowali towar, zamawiająca tłumaczyła, że produkty to hormony używane do łagodzenia skutków menopauzy i sprowadza je kurierem na użytek własny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, a potem Naczelny Sąd Administracyjny uznały jednak, że zajęcie leków było zgodne z prawem. NSA nie miał wątpliwości, że przepis, który nie wymaga zgody na przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby, dotyczy tylko bagażu. Nie obejmuje natomiast leków, które w kraju są na receptę, kupionych za granicą i sprowadzonych kurierem czy pocztą.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum