Lekarze: żłobki i przedszkola nie mają podstaw prawnych, by żądać zaświadczeń o zdrowiu dziecka

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 21 września 2017 11:58

Wiele żłobków, zwłaszcza publicznych, przed przyjęciem dziecka lub jego powrotem do placówki po chorobie prosi rodziców o przyniesienie zaświadczenia, że maluch jest zdrowy. Lekarze rodzinni przekonują, że takie zaświadczenia nie tylko nie są konieczne, ale ich żądanie nie ma żadnej podstawy prawnej.

Lekarze: żłobki i przedszkola nie mają podstaw prawnych, by żądać zaświadczeń o zdrowiu dziecka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tymczasem dyrektorzy żłobków powołują się na zapisy swoich statutów - informuje Dziennik Łódzki.

Jak jednak tłumaczy Joanna Szeląg, lekarz rodzinny, statut żłobków jest wewnętrznym dokumentem tych instytucji i w żaden sposób nie wpływa na zobowiązania podmiotów zewnętrznych, czyli w tym przypadku przychodni POZ.

Dyrektorzy żłobków argumentują, że zaświadczenie to nie ich wymysł, bo potwierdzenie, że dziecko jest zdrowe, to bezpieczeństwo nie tylko dla niego, ale dla całej grupy maluchów.

Statut żłobka nie obowiązuje lekarza POZ, ale obowiązuje rodziców, którzy zdecydowali się umownie go przestrzegać. Ustawowym obowiązkiem lekarza jest natomiast udostępnienie dokumentacji medycznej z leczenia dziecka jego rodzicom. Wystarczy, że w historii choroby podczas dokumentowania wizyty kontrolnej zapisze np.: „Wizyta kontrolna po przebyciu infekcji. Po zbadaniu dziecko zdrowe. Brak przeciwwskazań zdrowotnych do pobytu dziecka w żłobku/przedszkolu”.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum