Lekarze w dalszym ciągu są karani za recepty

Autor: Maciej Hamankiewicz/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2012 14:04

- Nie ma obecnie lekarzy, którzy nie podlegaliby karze finansowej za wystawianie recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych - mówi nam prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz..

- Nowelizacja ustawy refundacyjnej i wykreślenie zapisu o karaniu lekarzy dotyczy jedynie tego, że NFZ nie może ściągać kary jednocześnie od świadczeniodawcy i zatrudnionego u niego lekarza.

Teraz płatnik nie może bezpośrednio karać lekarza, jedynie świadczeniodawcę, ale ten z kolei żąda od lekarza na zasadzie regresu co najmniej zwrotu nałożonej kary.

Oto przykłady z ostatnich tygodni: w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu po kontroli NFZ zakwestionowano recepty, w związku z czym dyrekcja od wszystkich lekarzy ściągnęła znacznie kwoty, co zresztą było zgodne z kodeksem pracy. Inny przykład: moja żona musiała zapłacić w szpitalu, w którym pracuje, 258 zł za uchybienie formalne na recepcie, do którego się przyznała i zwróciła pieniądze.

Oprócz lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę karani są ci lekarze, którzy zawarli umowy cywilnoprawne z NFZ. Funkcjonują one w obiegu prawnym od 1998 roku. Nowe umowy zawierane z gabinetami lekarskimi wejdą w życie od 1 lipca. W listopadzie ubiegłego roku uzgodniliśmy z minister Kopacz i prezesem Paszkiewiczem, że te umowy muszą być zaakceptowane przez NRL. Na karanie nie wyrazimy zgody.

Powiem jeszcze, że napiętą sytuację komplikuje także postawa Rzecznika Praw Pacjenta. W dalszym ciągu rzecznik prowadzi postępowania przeciwko świadczeniodawcom, w wyniku których na lekarzy nakładane są sankcje finansowe. A przecież po proteście pieczątkowym uznano, że zapisy ustawy refundacyjnej o karaniu lekarzy są bezsensowne i dokonano nowelizacji ustawy.

Mimo tego RPP prowadzi 91 postępowań z okresu protestu pieczątkowego. Myślę, że premier powinien w końcu wezwać na dywanik panią rzecznik i przypomnieć, że zadaniem RPP jest występowanie przeciwko naruszeniu zbiorowych praw pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum