Lekarze także z kasami fiskalnymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2009 09:56

Zgodnie z zapewnieniami wiceministra finansów Macieja Grabowskiego w drugiej połowie 2010 roku przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie mieli obowiązku stosowania kas fiskalnych, będą musieli z nich korzystać. Chodzi przede wszystkim o lekarzy i prawników.

Rozporządzenie w sprawie zasad stosowania kas fiskalnych jest ogłaszane co roku w grudniu i wchodzi w życie od 1 stycznia. Jednak nie wszystkie przepisy obowiązują od początku następnego roku.

Poseł PSL Leszek Deptuła uważa, że rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych przygotowywane są zbyt późno. Jak mówił, uniemożliwia to przedsiębiorcom przygotowanie się do ewentualnych zmian. Przypomniał też, że 16 lipca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące obecnie przepisy w sprawie kas (z grudnia 2008 r.) są nieprecyzyjne, niejasne i przez to niezgodnie z konstytucją.

Grabowski poinformował, że rządowe Centrum Legislacji przygotowuje projekt nowej ustawy w sprawie kas. Wiceminister zapowiedział, że powinno trafić pod obrady Sejmu prawdopodobnie za dwa tygodnie Zapewnił, że wejdzie ono w życie przed końcem tego roku, a resort finansów zdąży do tego czasu przygotować rozporządzenie wykonawcze do tej ustawy.

– Prawdą jest, że podatnicy nie powinni być zaskakiwani nowymi przepisami. Muszą mieć czas na zakup kas, przygotowanie personelu – powiedział Grabowski.

Zaznaczył jednak, że w dotychczasowej praktyce nigdy nie było tak, że nowe podmioty były obejmowane obowiązkiem stosowania kas od stycznia nowego roku. Grabowski powiedział, że tak samo będzie i w tym roku. Podkreślił, że nikt nie ma zamiaru zaskakiwać podatników nowymi przepisami i nakładać na nich terminów, z których nie będą mogli się wywiązać.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych mają - co do zasady - wszyscy przedsiębiorcy. Jednak zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 19 grudnia 2008 r., obowiązującym do 31 grudnia 2009 r., pewne grupy podmiotów mogą być z tego obowiązku zwolnione. Dotyczy to m.in. prawników czy lekarzy. Kas nie muszą stosować przedsiębiorcy, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 40 tys. zł czy firmy rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum