Lekarze rodzinni przeciw orzekaniu o zdolności do pieczy zastępczej

Autor: KLRwP, DKX/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2014 20:16

Lekarze rodzinni domagają się określenia standardów orzekania o zdolności sprawowania funkcji rodziny zastępczej. O wydanie odpowiednich regulacji zaapelował w czasie odbywającego się w Zakopanem Kongresu Lekarzy Rodzinnych, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Tomasz Tomasik.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, to na lekarzu podstawowej opieki zdrowotnej ciąży ustawowy obowiązek oceny czy osoby starające się o pełnienie funkcji rodziny zastępczej są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem.

Jak przyznają przedstawiciele lekarzy rodzinnych, już na etapie projektu ustawy protestowali przeciwko prowadzeniu tego typu orzecznictwa.

- Nie jest to zadanie wynikające z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. To powinien być odrębny system podobny do medycyny pracy. Do orzeczeń tego typu niezbędne są m.in. badania psychiatryczne, czy testy psychologiczne. Co może powiedzieć lekarz rodzinny o człowieku, który pojawia się o u niego pierwszy raz w życiu, bo wcześniej kilka razy zmieniał lekarza pierwszego kontaktu i domaga się wydania takiego orzeczenia? - mówi prof.dr hab. Adam Windak, konsultant krajowy ds. medycyny rodzinnej.

Dlatego prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, dr Tomasz Tomasik, zaapelował do ministra zdrowia o jednolite w całym kraju wytyczne, mówiące o tym, według jakich standardów i kryteriów lekarze rodzinni mają orzekać o zdolności do zastępczego rodzicielstwa - Obecne przepisy w tak ważnym obszarze są zbyt ogólne i stwarzają brak jednolitości w ocenie zastępczych rodziców. - powiedział szef Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Tomasz Tomasik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum