Lekarze rodzinni: pacjent sam musi kupić zalecaną szczepionkę, trzeba zmienić prawo

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, DM/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2011 18:54

Lekarze rodzinni chcą zmian w przepisach dotyczących wykonywania szczepień zalecanych, ponieważ te, które teraz obowiązują, zdaniem lekarzy pozbawiają możliwości wykonywania szczepień preparatami zakupionymi bezpośrednio przez przychodnię.

Lekarze rodzinni: pacjent sam musi kupić zalecaną szczepionkę, trzeba zmienić prawo

Od roku obowiązują zmienione przepisy rozporządzenia w sprawie szczepień. Zgodnie z nimi szczepionki zalecane (czyli nieobowiązkowe) pacjenci sami kupują w aptekach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Lekarze nie mają żadnego wpływu na to, w jakich warunkach są one przechowywane przez pacjentów, zanim trafią do przychodni. Brak zachowania tzw. zimnego łańcucha, czyli procedur związanych z przechowywaniem i transportem szczepionki powoduje, że wielu pacjentów musi je wyrzucać. Tym samym narażają się na stratę często kilkuset złotych.

Jak informowaliśmy na portalu rynekzdrowia.pl, sprawa szczepionek jest, zdaniem lekarzy rodzinnych, jedną z kilku obietnic, które dało Ministerstwo Zdrowia lekarzom z Porozumienia Zielonogórskiego podczas negocjacji w grudniu zeszłego roku.

Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, infomował, że ministerstwo nadal nie spełniło sześciu z dziesięciu punktów umowy. PZ wśród niespełnionych obietnic wymienia właśnie zobowiązanie minister zdrowia do niezwłocznego podjęcia inicjatywy legislacyjnej, która umożliwiłaby przeprowadzanie szczepień zalecanych tak jak w poprzednich latach.

Obecnie pacjenci, by korzystać ze szczepień zalecanych, muszą sami kupować szczepionki i dla zachowania odpowiedniej temperatury zanosić je w lodówkach lub torbach termicznych do lekarza. Po wprowadzeniu tych utrudnień liczba szczepień, według PZ, spadła już o 20 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum