Lekarze przypomnieli posłom strajk głodowy: wnosimy o poprawkę w sprawie wynagrodzeń

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia24 maja 2022 15:28

Zwracamy się do Państwa z wnioskiem o przedstawienie poprawki do niniejszej ustawy, która wprowadzi kompromisową wartość wynagrodzenia minimalnego dla lekarzy ze specjalizacją w wysokości 1,7 „średniego wynagrodzenia za rok ubiegły” - pisze Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy do posłów i senatorów, w przededniu obrad sejmowej Komisji Zdrowia nt. wynagrodzeń medyków.

Lekarze przypomnieli posłom strajk głodowy: wnosimy o poprawkę w sprawie wynagrodzeń
Strajk głodowy lekarzy rezydentów, październik 2017 r. PAP/Tomasz Gzell
  • Projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia jest już w Sejmie. 25 maja zajmie się nim sejmowa Komisja Zdrowia. Podwyżki mają wejść w życie od 1 lipca
  • W trakcie konsultacji publicznych projektodawca nie uwzględnił żadnej z uwag, dotyczących planowanego poziomu wynagrodzeń
  • Lekarze z OZZL opracowali stanowisko i przesłali do posłów oraz senatorów: "Nie ma żadnego uzasadnienia dla utrzymania na tak niskim poziomie ustawowych wynagrodzeń minimalnych dla lekarzy"

25 maja obrady komisji nad wynagrodzeniami medyków

Druk sejmowy nr 2268 rozpala emocje pracowników systemu ochrony zdrowia. To projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, który zetknął się  z szeregiem uwag strony społecznej w trakcie konsultacji publicznych. Zdecydowana większość z nich nie została uwzględniona, a tuż po zakończeniu procesu konsultowania projekt trafił do Sejmu.

Tempo w przypadku tej ważnej ustawy jest duże, a nastroje środowiska medycznego prognozują, że posiedzenie Komisji 25 maja nie będzie miało łagodnego przebiegu.

Głos w przeddzień obrad nad projektem ustawy zabrali medycy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Przewodniczy im Krzysztof Bukiel.

- [Projekt] ustala współczynniki pracy, które określają relację między minimalną pensją zasadniczą danego zawodu a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok ubiegły. Dla lekarzy specjalistów współczynnik ten ma wynosić 1,45 - brzmi stanowisko OZZL. - Oznacza to, że ci lekarze, którzy otrzymują pensje minimalne (a jest ich ok. 18 tys. zatrudnionych głównie w szpitalach) będą mieli już czwarty rok z rzędu wynagrodzenie niższe – w relacji do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – niż mieli w roku 2018 - zauważa podpisany pod wystąpieniem przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL Bukiel.

Porozumienie po strajku głodowym

Jak dodaje, na mocy porozumienia zawartego przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z Porozumieniem Rezydentów OZZL po pamiętnym strajku głodowym w 2017 r., lekarze ze specjalizacją pracujący w szpitalach, którzy zobowiązali się, że nie będą dyżurować w innych szpitalach otrzymali - na mocy odpowiedniej ustawy – podwyżki pensji zasadniczej do kwoty 6750 zł. Stanowiło 1,58 przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni (2017) rok.

- Już w tamtym roku, gdy w Sejmie rozpatrywano podobną nowelizację przedmiotowej ustawy, Senat RP na wniosek niemal wszystkich związków zawodowych reprezentujących poszczególne zawody uchwalił poprawkę, która przewidywała wyższe niż w projekcie rządowym współczynniki pracy dla wszystkich zawodów - wyjaśnia pismo lekarzy.

Jak pokazują związkowcy: dla lekarzy ze specjalizacją współczynnik ten wynosił 1,7 (przeciętnego wynagrodzenia za rok ubiegły).

- Zgoda lekarzy na tę propozycję była wyrazem naszego kompromisu i chęci nawiązania dialogu z rządem - argumentuje przewodniczący Bukiel.

Poprawka odrzucona 3 głosami senatorów

Jak przypomina, poprawka Senatu została przez Sejm odrzucona większością zaledwie 3 głosów. - Skutek był taki, że w ostatnim roku byliśmy świadkami licznych odejść z pracy w publicznych szpitalach lekarzy, którzy nie chcieli się godzić na tak niskie pensje (w stosunku do rangi zawodu, odpowiedzialności, wykształcenia itp.). Nie ma żadnego uzasadnienia dla utrzymania na tak niskim poziomie ustawowych wynagrodzeń minimalnych dla lekarzy - czytamy w piśmie OZZL.

Pismo w formie listu do posłów i senatorów jest także apelem.

"Zwracamy się do Państwa z wnioskiem o przedstawienie – w czasie obrad w komisji sejmowej lub senackiej, na posiedzeniu plenarnym Sejmu albo w czasie obrad Senatu – poprawki do niniejszej ustawy, która wprowadzi – kompromisową – wartość wynagrodzenia minimalnego dla lekarzy ze specjalizacją w wysokości 1,7 „średniego wynagrodzenia za rok ubiegły” - piszą lekarze-związkowcy. Zwrócili się "szczególnie do parlamentarzystów-lekarzy". 

- Niektórzy z Was jeszcze niedawno pracowali obok nas, w gabinetach lekarskich i na salach operacyjnych. Doświadczyliście „na własnej skórze” niskich wynagrodzeń, które zmuszały Was do pracy ponad siły, odrywając od rodzin i narażając Wasze zdrowie. Dzisiaj możecie to zmienić - podsumowuje Zarząd Krajowy OZZL.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum