Lekarze oskarżeni o fałszowanie dokumentacji medycznej

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2015 18:03

Łódzka prokuratura domaga się od 7 lat więzienia do roku w zawieszeniu dla kilkorga lekarzy oskarżonych o korupcję i fałszowanie dokumentacji medycznej, co miało umożliwiać odraczanie kar przestępcom.

Lekarze oskarżeni o fałszowanie dokumentacji medycznej
Fot. Archiwum

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie prokurator wygłosił mowę końcową w jednym z wątków śledztwa Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. Domagał się m.in. dla prokuratora Krzysztofa W. kary 7 lat więzienia; dla adwokata Andrzeja P. - 6 lat oraz lekarki sądowej Marii Ż.-L. - 3 lat. Chciał też wobec nich po kilkadziesiąt tys. zł grzywny i zakazów wykonywania zawodów, nawet do 10 lat - informuje Gazeta Wyborcza.

W sumie 28 oskarżonym postawiono łącznie 69 zarzutów dotyczących lat 2002-2007. Chodzi o przyjmowanie lub wręczanie łapówek i płatną protekcję oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentacji medycznej. Na tej podstawie sądy decydowały o odraczaniu wykonania kar lub nieosadzaniu w aresztach osób podejrzanych o popełnienie przestępstw, w tym gangsterów z grup wołomińskiej i pruszkowskiej.

Oskarżeni to kilkunastu lekarzy, dwoje stołecznych adwokatów Luiza T. i Andrzej P., warszawski prokurator Krzysztof W. oraz b. prokurator Andrzej W. Kilku podsądnych, w tym Andrzej W. i większość lekarzy, dobrowolnie poddało się już karze więzienia w zawieszeniu; były też zakazy wykonywania zawodu. Pozostałym grożą kary do 8 lub do 10 lat pozbawienia wolności.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum