Lekarze oceniają rządowe propozycje

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 14 października 2010 13:05

Lekarze mają zastrzeżenia do zaproponowanej przez rząd likwidacji stażu oraz ubiegania się o odszkodowania za błędy medyczne bez konieczności występowania do sądu.

Lekarze oceniają rządowe propozycje

Zdaniem lekarzy pomysł szybszego uzyskiwania odszkodowań za błędy medyczne zasadniczo jest godny poparcia.

– Skrócona ścieżka uzyskiwania odszkodowań byłaby korzystna dla świadczeniodawcy i poszkodowanego. Teraz takie sprawy, rozstrzygane w sądach, generują ogromne koszty dla poszkodowanych, szpitali i ubezpieczycieli – mówi nam Renata Jażdź-Zaleska, prezes PCZ SA NZOZ Szpitala Powiatowego w Kluczborku.

Problem tkwi jednak w szczegółach, które de facto uniemożliwiają wdrożenie nowego prawa.


– Idea pozasądowego dochodzenia roszczeń na drodze administracyjnej, tak jak np. w krajach skandynawskich, jest jak najbardziej słuszna. Ale szczegółowe rozwiązania ustawowe mogą sprawić, że cele nie zostaną osiągnięte – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Chodzi o skrócenie czasu uzyskania odszkodowania za błąd medyczny, który teraz przed sądem wynosi około 4-5 lat.

– Planuje się ustanowienie 16 komisji wojewódzkich, które, jak wynika z obliczeń, mają zajmować się łącznie nawet kilkuset tysiącami spraw rocznie. To jest niemożliwe do zrealizowania, komisje nie będą w stanie tego przerobić. Ponadto w ustawie mówi się o błędach medycznych, a nie tak jak w innych krajach o zdarzeniach niepożądanych - moim zdaniem komisje nie są dobrym miejscem, żeby decydować de facto o winie lekarza. Ostatnia kwestia dotyczy finansowania - pieniądze mają wypłacać towarzystwa ubezpieczeniowe, które podniosą składkę i w efekcie przerzucą koszty na szpitale – wylicza błędy rządowego projektu Marek Balicki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum