Lekarze nie zgłaszają przypadków przemocy domowej

Autor: tokfm.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2012 16:31

Lekarze rodzinni wskazują na brak szkoleń na temat obowiązków, które nałożyła na nich ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w zakresie powiadamiania o takich zdarzeniach odpowiednich władz. Lekarz lub pielęgniarka, gdy podejrzewają przemoc, powinni wypełnić specjalny formularz i przekazać go policji lub prokuraturze.

Wyjaśnijmy, że obowiązująca od 1 sierpnia 2010 r nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, umożliwia m.in. uzyskanie bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza stosowanie przemocy w rodzinie. Zaświadczenie może wystawić m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Szkolenia były organizowane, ale częstokroć ich adresatami nie byli lekarze POZ, lecz ze szpitali. Taką akcję informacyjną przeprowadził we wrześniu ubiegłego roku np. samorząd województwa podlaskiego wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku. Organizatorami szkoleń były także: Podlaski Urząd Wojewódzki, Urzędy Miast Białystok i Suwałki.

Kursy ukończyli dyrektorzy szpitali, pracownicy pogotowia ratunkowego, ordynatorzy oddziałów szpitalnych i pielęgniarki oddziałowe, a także konsultanci wojewódzcy w różnych dziedzinach medycyny. Na liście uczestników zabrakło jednak lekarzy rodzinnych

Opinię o braku szkoleń wyraził w portalu rynekzdrowia.pl m.in. Krystian Adamik z NZOZ Praktyki Lekarzy Rodzinnej Medica w Leśnicy, opolski konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej. Powiedział, że wielu lekarzy rodzinnych nie wie też, że w celu zgłoszenia przestępstwa został opracowany specjalnie druk ułatwiający opisanie zaobserwowanych uszkodzeń ciała. Dodał, że część lekarzy boi się, że za wystawianie zaświadczeń NFZ im po prostu nie zapłaci.

Uzyskanie zaświadczenia od lekarza, niezależnie od jego specjalizacji, miało być ułatwieniem dla osób doświadczających przemocy. Przedtem mogły one korzystać jedynie z obdukcji, wystawionej przez lekarzy medycyny sądowej. W dodatku trzeba było za nią płacić (chyba że zlecili ją prokurator lub sąd).

Jaki jest efekt braku informacji na ten temat wśród lekarzy i pielęgniarek?

Rozgłośnia Tok Fm przeprowadziła sondaż w prokuraturach m.in. z Kielc, Jarosławia, Lubaczowa (Podkarpacie), Lublina. Wynika z niego, że nie otrzymują one zgłoszeń od pracowników ochrony zdrowia. Mimo że z art. 12 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy wynika, iż ”osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie niezwłocznie zawiadamiają o tym policję lub prokuratora".

Tok Fm zapewnia, że powodem braku zawiadomień o przestępstwie przemocy nie był wcale brak tego typu zdarzeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum