Lekarze nie wznawiają protestu, ale apelują o lepsze prawo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2012 16:20

Szybkiej zmiany ustaw o refundacji leków oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty domagają się od rządu przedstawiciele czterech organizacji lekarskich. Chcą stworzyć własny wzór recepty, zastrzegają, że nie zamierzają na razie wznawiać protestu.

W sobotę (28 stycznia) w Poznaniu Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków, Porozumienie Zielonogórskie i Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia podpisały porozumienie o współpracy. Jak twierdzą lekarze, dzięki porozumieniu łatwiej im będzie walczyć o prawa swoje i pacjentów.

Porozumienie organizacji lekarskich domaga się zmiany zapisu ustawy o refundacji leków, umożliwiającego refundację leków we wszystkich wskazaniach medycznych. Chce wykreślenia z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zapisu nakładającego na lekarza obowiązek określania na recepcie dodatkowych uprawnień pacjenta oraz stopnia refundacji leków, a także wykreślenia kar dla lekarzy związanych z rzekomo nienależną refundacją z umów indywidualnych z NFZ. Domaga się też wyłączenia lekarzy z procesu refundowania leków.

- Uważamy, że należy wprowadzić zasadę: my leczymy - oni refundują, czyli wyłączyć lekarzy z procesu orzekania o refundacji, aby lekarz zajmował się leczeniem, a administracja zajmowała się refundacją leków - powiedział prezes zarządu Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski.

Jak poinformował prezydent Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia Andrzej Grzybowski, organizacje lekarskie wystosowały pismo z postulatami do ministra zdrowia i liczą na szybkie zmiany w prawie.

- Chcemy zmiany systemu, który uzależnia refundację leku od charakterystyki produktu lekowego, czyli od tego w, jakim zakresie firma zarejestrowała produkt na rynku. To narusza prawa pacjenta do leczenia lekiem refundowanym: jeden skuteczny lek dla pacjentów w różnym wieku raz będzie refundowany, a raz nie. To jedna z tych rzeczy, które najbardziej uderzają w pacjenta - powiedział Grzybowski.

Przedstawiciele organizacji lekarskich wnioskują o zmianę wzoru recepty i zapowiadają, że sami taki wzór przygotują. - Naszym zdaniem lekarza należy wyłączyć z absurdalnego obowiązku określania stopnia refundacji, bo i tak robi to aptekarz. We wzorze recepty powinno się znaleźć miejsce, gdzie pacjent mógłby zadeklarować, że jest ubezpieczony w NFZ i się podpisać. To on powinien odpowiadać za ewentualne błędy w oświadczeniu, a nie lekarz - powiedział przewodniczący Ogólnopolskiego związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. 

Andrzej Grzybowski podkreślił, że na razie nie jest rozpatrywane wznowienie protestu lekarzy, choć nie wykluczył, że do protestu dojdzie w przypadku braku reakcji ze strony rządowej.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum