Lekarze nie wystawiają zaświadczeń ofiarom przemocy domowej, choć mają taki obowiązek

Lekarze nie wystawiają pobitym zaświadczeń, choć mogą to robić od półtora roku. Zdecydowana część po prostu nie wie, że ma taki obowiązek. Zaświadczenie wystawione ofierze przemocy domowej ma potwierdzić doznane obrażenia.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, obowiązująca od 1 sierpnia 2010 r., umożliwia m.in. uzyskanie bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi stosowanie przemocy w rodzinie. Zaświadczenie, które składa się z dziewięciu punktów wypełnianych przez lekarza, może wystawić także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Zaświadczenie wydane przez lekarza rodzinnego informujące o uszkodzeniach ciała ma pomagać ofiarom przemocy w rodzinie, które zdecydują się na skarżenie sprawcy w sądzie.

Zdaniem Krystiana Adamika z NZOZ Praktyki Lekarzy Rodzinnej Medica w Leśnicy, opolskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny rodzinnej, lekarze nie otrzymali żadnych wytycznych od resortu zdrowia, jak stosować rozporządzenie, nie było też żadnych szkoleń. Wielu z nich nie wie też, że specjalnie do tego celu został opracowany druk ułatwiający opisanie zaobserwowanych uszkodzeń, Część lekarzy boi się, że za wystawianie zaświadczeń NFZ im po prostu nie zapłaci.

Uzyskanie zaświadczenia od każdego lekarza, niezależnie od jego specjalizacji, ma być ułatwieniem dla osób doświadczających przemocy. Do tej pory mogły one korzystać jedynie z obdukcji, która jest wykonywana tylko przez lekarzy medycyny sądowej. Trzeba też za nią płacić (chyba że zlecili ją prokurator lub sąd). To powoduje, że często jest robiona dopiero, gdy ofiara zdecyduje się na skarżenie sprawcy. Wtedy obrażenia mogą być już niezauważalne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych