×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze mogą zostać wezwani do złożenia oświadczeń majątkowych

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia10 listopada 2017 15:53

Projektowana ustawa o jawności życia publicznego budzi poważne wątpliwości. Nie tylko dlatego, że więcej niż do tej pory osób będzie składać oświadczenia majątkowe. Gdy przepisy wejdą w życie, szef CBA będzie mogło wezwać raz w roku do złożenia oświadczenia także osoby spoza 108 grup jasno do tego zobowiązanych.

Lekarze mogą zostać wezwani do złożenia oświadczeń majątkowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zagrożeni tym mogą być pełniący funkcje publiczne. Definicji, kto to jest, w projekcie nie ma, ale odsyła on do art. 115 par. 19 kodeksu karnego. Jak wyjaśnia w Gazecie Prawnej Michał Czuryło, radca prawny z Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych, definicja ta tylko z pozoru ma charakter zamkniętego wyliczenia i może mieć potencjalnie bardzo szeroki zakres. Zdecydowanie wykracza ona poza pojęcie funkcjonariusza publicznego.

Jak twierdzi prawnik, może się okazać, że zeznanie złożą i lekarz, i duchowny (bo udziela ślubów) i profesor wyższej uczelni. Ba, nawet szef związku motorowodniaków czy żeglarzy, gdy udziela stosownych patentów. Już dziś z dużą dozą prawdopodobieństwa można prognozować, że sporów na tym tle będzie co niemiara.

W sumie do składania zeznań zobowiązanych ma być, według wyliczeń rządu, ponad 800 tys. osób, a rzecznik praw obywatelskich tę rzeszę szacuje nawet na 1,5 mln.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze