Lekarze i pielęgniarki rzadko włączają się w walkę z przemocą w rodzinie

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2017 10:58

W 2016 r. najwięcej formularzy tzw. niebieskich kart zostało wypełnionych przez policjantów (73,5 tys.) i pracowników socjalnych (11,7 tys.). Z kolei 5,5 tys. druków zostało przekazanych do gminnych zespołów przez nauczycieli i pedagogów. Natomiast najmniej procedur - zaledwie 607 - zostało uruchomionych przez przedstawicieli służby zdrowia.

Lekarze i pielęgniarki rzadko włączają się w walkę z przemocą w rodzinie
W sumie w 2016 r. wpłynęło 92,1 tys. zgłoszeń o domowej agresji Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W sumie w 2016 r. wpłynęło 92,1 tys. zgłoszeń o domowej agresji - informuje gazetaprawna.pl

Policyjne statystyki odnotowały w ub.r. spadek liczby osób doświadczających przemocy w rodzinie. Podobnie było w przypadku niebieskich kart. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do których dotarł Dziennik Gazeta Prawna, wynika, że w 2016 r. trafiło ich do gminnych zespołów ds. przemocy w rodzinie 92,1 tys., podczas gdy rok wcześniej było ich 95,6 tys. Taka tendencja utrzymuje się już drugi rok z rzędu.

Bez zmian pozostaje natomiast słabe zaangażowanie służby zdrowia w przeciwdziałanie domowej agresji. Liczba wypełnianych przez nią kart waha się między 500-600 w poszczególnych latach.

Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” uważa, że w zestawieniu z liczbą osób wykonujących zawód lekarza, dentysty lub pielęgniarki (według niej w sumie ok. 450 tys. osób) to "dramatyczny wynik".

Dla porównania: policjantów, którzy mogą zakładać niebieskie karty (dzielnicowi, służby patrolowo-interwencyjne) jest w Polsce ok. 60 tys.

Naczelna Rada Lekarska od dawna wskazuje jednak, że niebieska karta jest zbyt zbiurokratyzowana, wypełnienie jej druków zajmuje za dużo czasu, który powinien być poświęcony na leczenie pacjenta oraz nie wchodzi w zakres kontraktu z NFZ. Ponadto koliduje z obowiązkiem zachowania tajemnicy lekarskiej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum