Lekarze chcą urlopu dla poratowania zdrowia

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2017 14:28

Lekarze z województwa łódzkiego domagają się płatnego urlopu dla poratowania zdrowia argumentując swoje oczekiwania przewlekłym zmęczeniem.

Lekarze chcą urlopu dla poratowania zdrowia
Lekarze uzasadniają swoje oczekiwania przewlekłym zmęczeniem Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Problem wypalenia zawodowego, według badań NIL, dotyczy blisko 40 proc. lekarzy. Wpływają na to pogarszające się warunki pracy, nadmiar biurokracji oraz narastająca niecierpliwość pacjentów spowodowana przez długie kolejki i narzucone limity przyjęć. Także warunki finansowe zmuszają wielu lekarzy do pracy w kilku miejscach. W efekcie lekarz jest przepracowany i przemęczony, nietrudno zatem o błąd - informuje Dziennik Łódzki.

Z tego powodu Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi zaapelowała do ministra zdrowia o rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem płatnego urlopu zdrowotnego dla lekarzy. Zwolenniczką tego rozwiązania jest także Naczelna Izba Lekarska.

Płatne urlopy dla poratowania zdrowia przysługują w kraju pracownikom sektora publicznego, zatrudnionym na umowę o pracę. W tej grupie są m.in. sędziowie, prokuratorzy, nauczyciele, policjanci, strażacy, celnicy, a nawet pracownicy służby leśnej i kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli. Urlopów tych nie reguluje jednak Kodeks Pracy, lecz przepisy ustaw dotyczących konkretnych grup zawodowych. To właśnie one mówią o długości urlopu i jego częstotliwości.

Jak taki urlop miałby wyglądać w przypadku lekarzy, łódzcy specjaliści nie precyzują. Podkreślają jednak, że urlop miałby objąć wszystkich lekarzy, bez względu na to czy pracują w sektorze publicznym czy prywatnym.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum