Lekarze chcą uproszczenia zasad wypisywania recept i stopnia odpłatności

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2018 10:23

Podpisane w lutym porozumienie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami przewiduje ograniczenie biurokracji, w tym zniesienie obowiązku wpisywania na recepcie stopnia odpłatności za lek.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Prawnicy uważają, że lepiej dla wszystkich by było, gdyby po prostu zniesiono kary za źle wypisane zniżki na receptach, a pozostawiono obowiązek wpisywania przez lekarza stopnia odpłatności za lek - pisze Rzeczpospolita.

Dziennik podaje również, że obowiązek określania stopnia odpłatności (3,20 zł, 30 proc., 50 proc. lub 100 proc. ceny) w prawym górnym rogu recepty nakłada na lekarzy art. 48 ustawy refundacyjnej i par. 9 zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept.

Dopłata pacjenta zależy od diagnozy i wskazań terapeutycznych i może być inna w zależności od płci i wieku. Dodatkowo często zmienia się co dwa miesiące wraz z nową listą refundacyjną.

Jeszcze większą uciążliwością są kary przewidziane w zarządzeniu nr 38/2012/DGL prezesa NFZ z 30 czerwca 2012 r. 200 zł kary lekarz zapłaci za sam fakt błędnego wypisania recepty. Złe określenie stopnia odpłatności to kolejne 200 zł kary.

Teraz lekarze chcą, by zasady refundacji uprościć na tyle, żeby lekarz nie miał problemu z jej określaniem.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum