Lekarza można zmusić do nauki. NSA oddalił skargę lekarki

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Rzeczpospolita01 kwietnia 2022 18:20

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję sądu niższej instancji wobec lekarki, którą Okręgowa Rada Lekarska zobowiązała do odbycia przeszkolenia uzupełniającego ze szczepień ochronnych i czterotygodniowych staży z medycyny rodzinnej i pediatrii.

Lekarza można zmusić do nauki. NSA oddalił skargę lekarki
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną lekarki Fot. Shutterstock
  • Ojciec dziecka złożył skargę na lekarkę, która - według jego wyjaśnień - miała zniechęcać go do obowiązkowych szczepień
  • Komisja powołana do wydania opinii o przygotowaniu zawodowym kobiety stwierdziła istotne niezgodności z aktualną wiedzą medyczną i zobowiązała ją do odbycia przeszkolenia uzupełniającego ze szczepień ochronnych oraz staży z medycyny rodzinnej i pediatrii
  • Sprawa znalazła finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Lekarka miała zniechęcać do szczepień

Wszystko zaczęło się od skargi ojca jednego z pacjentów lekarki. Kobieta "podczas badania pod kątem kwalifikacji do obowiązkowych szczepień ochronnych lekarka miała do nich zniechęcać, wypowiadając opinię, jakoby obniżały one odporność" - opisuje sprawę Rzeczpospolita.

Skarga trafiła do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Podczas postępowania wyjaśniającego, kobieta miała podważać aktualne sposoby leczenia dzieci i zasadność powszechnie przyjętych standardów.

Aby wyjaśnić sprawę, Okręgowa Rada Lekarska (ORL) powołała komisję do wydania opinii o przygotowaniu zawodowym lekarki. Ta stwierdziła istotne niezgodności z aktualną wiedzą medyczną dotyczącą szczepień ochronnych i ogólną wiedzą medyczną, po czym ORL zobowiązała lekarkę do wzięcia udziału w przeszkoleniu uzupełniającym ze szczepień ochronnych i czterotygodniowych stażów z medycyny rodzinnej i pediatrii.

WSA oddalił skargę. Lekarza można zobowiązać do uzupełnienia przeszkolenia

Decyzję tę podtrzymała najpierw Naczelna Rada Lekarska, a potem także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w którym lekarka zaskarżyła decyzję NRL. 

- Sąd stwierdził, że z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wynika obowiązek wykonywania przez lekarza zawodu zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Jeśli ORL stwierdzi, że istnieje uzasadnione podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza, może go zobowiązać do odbycia uzupełniającego przeszkolenia - przywołuje rozstrzygnięcie WSA Rzeczpospolita. 

Teraz skargę kasacyjną lekarki oddalił także Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędzia sprawozdawca Joanna Sieńczyło-Chlabicz uzasadniała wyrok tym, że zawód lekarza jest zawodem zaufania publicznego. - Do cech zawodu zaufania publicznego należy m.in. konieczność zapewnienia prawidłowego i zgodnego z interesem publicznym wykonywania tego zawodu - zwróciła uwagę. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum