Lekarza można zmusić do nauki. NSA oddalił skargę lekarki
Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję sądu niższej instancji wobec lekarki, którą Okręgowa Rada Lekarska zobowiązała do odbycia przeszkolenia uzupełniającego ze szczepień ochronnych i czterotygodniowych staży z medycyny rodzinnej i pediatrii.

- Ojciec dziecka złożył skargę na lekarkę, która - według jego wyjaśnień - miała zniechęcać go do obowiązkowych szczepień
- Komisja powołana do wydania opinii o przygotowaniu zawodowym kobiety stwierdziła istotne niezgodności z aktualną wiedzą medyczną i zobowiązała ją do odbycia przeszkolenia uzupełniającego ze szczepień ochronnych oraz staży z medycyny rodzinnej i pediatrii
- Sprawa znalazła finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym
Lekarka miała zniechęcać do szczepień
Wszystko zaczęło się od skargi ojca jednego z pacjentów lekarki. Kobieta "podczas badania pod kątem kwalifikacji do obowiązkowych szczepień ochronnych lekarka miała do nich zniechęcać, wypowiadając opinię, jakoby obniżały one odporność" - opisuje sprawę Rzeczpospolita.
Skarga trafiła do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Podczas postępowania wyjaśniającego, kobieta miała podważać aktualne sposoby leczenia dzieci i zasadność powszechnie przyjętych standardów.
Aby wyjaśnić sprawę, Okręgowa Rada Lekarska (ORL) powołała komisję do wydania opinii o przygotowaniu zawodowym lekarki. Ta stwierdziła istotne niezgodności z aktualną wiedzą medyczną dotyczącą szczepień ochronnych i ogólną wiedzą medyczną, po czym ORL zobowiązała lekarkę do wzięcia udziału w przeszkoleniu uzupełniającym ze szczepień ochronnych i czterotygodniowych stażów z medycyny rodzinnej i pediatrii.
WSA oddalił skargę. Lekarza można zobowiązać do uzupełnienia przeszkolenia
Decyzję tę podtrzymała najpierw Naczelna Rada Lekarska, a potem także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w którym lekarka zaskarżyła decyzję NRL.
- Sąd stwierdził, że z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wynika obowiązek wykonywania przez lekarza zawodu zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Jeśli ORL stwierdzi, że istnieje uzasadnione podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza, może go zobowiązać do odbycia uzupełniającego przeszkolenia - przywołuje rozstrzygnięcie WSA Rzeczpospolita.
Teraz skargę kasacyjną lekarki oddalił także Naczelny Sąd Administracyjny.
Sędzia sprawozdawca Joanna Sieńczyło-Chlabicz uzasadniała wyrok tym, że zawód lekarza jest zawodem zaufania publicznego. - Do cech zawodu zaufania publicznego należy m.in. konieczność zapewnienia prawidłowego i zgodnego z interesem publicznym wykonywania tego zawodu - zwróciła uwagę.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)