Lekarz - zawód wysokiego ryzyka

Autor: Nowiny Raciborskie/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2009 12:58

Naczelna Izba Lekarska podaje kolejne niepokojące statystyki. Wynika z nich, że co drugi lekarz doświadczył na własnej skórze agresji ze strony pacjenta.

Pacjentów potrafi zdenerwować zbyt długa kolejna na izbie przyjęć, brak zainteresowania ze strony lekarza, odmowa podania leku. Dobrze, jeśli na wyzwiskach się kończy.

- Dwa tygodnie temu na innej izbie przyjęć, gdzie dyżuruję, pijany mężczyzna uderzył pielęgniarkę w twarz, łamiąc jej nos. Podobne przykłady można mnożyć – wylicza na łamach Nowin Raciborskich Piotr Sokołowski, ordynator oddziału ratunkowego raciborskiego Szpitala Rejonowego im dr. J. Rostka.

Dwie sprawy, które miały ostatnio miejsce w Raciborzu, związane z agresją pacjentów, trafiły do prokuratury.

Ratownicy pracujący w pogotowiu mają status funkcjonariusza publicznego. Dlatego podniesienie ręki na ratownika lub lekarza z izby przyjęć to przestępstwo. Za same znieważenie grozi grzywna a nawet pozbawienie wolności do roku.

Takiej ochrony nie mają lekarze pracujący na szpitalnych oddziałach. Tu spotykają się z agresją nie tylko ze strony pacjentów, ale i ich rodzin. W praktyce poszkodowany lekarz może dochodzić swoich praw jedynie na drodze cywilnej.

Największe problemy stwarzają chorzy psychicznie. Pracownicy Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, gdzie trafiają również osoby z powiatu raciborskiego, przeprowadzili w ubiegłym roku liczenie aktów agresji.

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy do aktów agresji dochodziło ponad dwanaście tysięcy razy. Były to pobicia, uderzenia, ugryzienia, podrapania, kopnięcia, oplucia, w tym nieudane ataki fizyczne, wyzwiska a także groźby karalne. Ze statystyk wynika, że prym w agresji wiodą pacjenci oddziału psychogeriatrycznego, czyli dla osób starszych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum