Lekarz z Żar oskarżony w sprawie śmierci pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2018 13:38

Do sądu w Żarach (woj. lubuskie) trafił akt oskarżenia przeciwko lekarzowi, który miał narazić pacjenta na ciężki uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. 16-letni pacjent zmarł, lekarzowi grozi nawet do roku więzienia.

Lekarz z Żar oskarżony w sprawie śmierci pacjenta. Fot. Archiwum

Zdarzenie miało miejsce w listopadzie 2012 roku. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował w czwartek (22 marca), że akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Jak podano w jej komunikacie, 23 listopada 2012 roku oskarżony pełnił dyżur w oddziale intensywnej terapii w żarskim szpitalu. Przywieziono tam nieprzytomnego 16-latka.

"Mimo istniejących ku temu wskazań medycznych oskarżony nie przeprowadził niezwłocznie u pacjenta badania tomograficznego głowy. Badanie takie wykonane zostało dopiero po kilku godzinach od przyjęcia pokrzywdzonego do szpitala. Na tej podstawie ustalono, że u pacjenta doszło do krwawienia śródczaszkowego. Jego przyczyną były wrodzone anomalie naczyń krwionośnych" - podała prokuratura.

Mimo przewiezienia pacjenta do Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze nie udało się go uratować. Zmarł po kilku dniach.

Prokuratura podała, że oskarżony nie przyznał się do winy. "Złożył wyjaśnienia, w których stwierdził, że wdrożone przez niego wobec pacjenta działania medyczne były prawidłowe" - podała PK.

Postępowanie lekarza ocenili biegli z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. "W szczególności z opinii tych wynika, że badanie tomograficzne głowy należało przeprowadzić niezwłocznie po przyjęciu pacjenta do szpitala, a zaniechanie przeprowadzenia tej czynności w istotny sposób zwiększyło narażenie pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia" - podano w komunikacie.

Zarzucane oskarżonemu przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum