Lekarz też człowiek - był na L4, ale pracował zamiast się leczyć

Autor: Gazeta Wyborcza Radom/Rynek Zdrowia • • 06 września 2009 18:03

ZUS prowadzi w całym kraju kontrole, jak przebywający na zwolnieniach lekarskich wykorzystują czas, w którym powinni się leczyć. W Radomiu większych nieprawidłowości nie stwierdzono.

Lekarz też człowiek - był na L4, ale pracował zamiast się leczyć
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Radomski ZUS prowadzi takie kontrole na bieżąco i wyniki tych, które były ostatnio, są podobne. W sierpniu pracownicy ZUS skontrolowali 202 osoby, 14 z nich pozbawiono prawa do zasiłku łącznie przez 505 dni.

Wszystkie osoby, którym zakwestionowano zasiłki, to prowadzący działalność gospodarczą, którzy mając L4, pracowali. Wśród nich był także lekarz. Kwota zasiłków cofniętych na skutek kontroli to ok. 18,5 tys. złotych.

- Wydano także 20 decyzji cofających prawo do zasiłku z tytułu niewłaściwego orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Kwota tych zasiłków to 6230 złotych - mówi rzecznik radomskiego ZUS, Wiesława Sadowska -Golka.

Zwolnieniom przyjrzeli się lekarze orzecznicy. Badali, czy otrzymujący zasiłek jest rzeczywiście chory i należy mu się zwolnienie lub czy powinno być wystawiane aż na tyle dni lub tak często.

W przypadku lekarzy, wobec których zachodzi podejrzenie, że wystawiają „lewe” zwolnienia, można odebrać im prawo do wypisywania zwolnień. Jeśli w grę wchodzi oszustwo, to ZUS może skierować wniosek do prokuratury.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum