Lekarz sądowy pilnie poszukiwany. Co zrobić, żeby było ich więcej

Autor: Dziennik Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2019 09:54

Sądy w całej Polsce korzystają z fachowej wiedzy i doświadczenia lekarzy sądowych. Aby ich wiedza była bardziej dostępna dla stron postępowań, potrzeba więcej tego rodzaju specjalistów.

Lekarz sądowy pilnie poszukiwany. Co zrobić, żeby było ich więcej
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Chętnych poszukują sądy duże i mniejsze. Na liście potrzebujących znalazły się między innymi sądy w: Siedlcach, Zamościu, Płocku, Kaliszu, Rzeszowie, Wrocławiu czy Krakowie - informuje Dziennik Rzeczpospolita.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało akcję promocyjną, która ma zachęcić lekarzy do podjęcia, jak przekonuje, atrakcyjnej zawodowo współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Oferta skierowana jest do lekarzy posiadających tytuł specjalisty lub specjalizację pierwszego lub drugiego stopnia.

Brak lekarzy sądowych to wynik między innymi ich niskich zarobków. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej apelowali do ministra sprawiedliwości o to, aby lekarze opiniujący dla sądów i prokuratur zarabiali adekwatnie do swojej wiedzy i nakładu pracy. W odpowiedzi resort zlecił analizę stawek. Dzisiaj za wydane zaświadczenie lekarz sądowy, który badanie może przeprowadzić w swoim gabinecie lub w miejscu postępowania sądowego, otrzymuje 100 zł.

Czytaj więcej: Będą wyższe stawki dla biegłych lekarzy sądowych?

Praca lekarza sądowego polega jednak nie tylko na wydawaniu zaświadczeń potwierdzających zdolność lub niezdolność uczestników postępowania do stawienia się na wezwanie sądu w sprawach karnych czy cywilnych. 100 złotych za zaświadczenie może nie wystarczyć jako zachęta do podjęcia się tej pracy. Samorząd lekarski uważa, że lekarze współpracujący z sądami czy prokuratorami powinni mieć wyliczoną godzinę pracy na bazie wynagrodzenia zasadniczego lekarza specjalisty w szpitalu, odpowiadającego trzykrotności średniej krajowej.

W ocenie prezesów sądów odpowiedzialnych za podpisywanie umów z lekarzami sądowymi,  problemem jest także nadmierny formalizm ustawy, zbyt wysokie wymagania stawiane osobom ubiegającym się o wpis na listę lekarzy sądowych. Nie bez znaczenia jest także  współpraca prezesów sądów z okręgowymi radami lekarskimi.

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum