Lekarz rodzinny odmawia skierowania do specjalisty. RPP wyjaśnia, czy to zgodne z prawem

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia02 lipca 2022 19:00

Czy lekarz POZ może odmówić skierowania do specjalisty? Takie pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. RPP przypomina, że lekarz ma obowiązek wystawienia skierowania, jeśli uzna, że jest konieczne leczenie specjalistyczne.

Lekarz rodzinny odmawia skierowania do specjalisty. RPP wyjaśnia, czy to zgodne z prawem
Lekarz rodzinny odmawia skierowania do specjalisty. RPP wyjaśnia, czy to zgodne z prawem Fot. AdobeStock
  • Co zrobić w sytuacji, jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej odmawia wystawienia skierowania do specjalisty? Czy takie działanie jest zgodne z prawem?
  • Głos w sprawie zabrał Rzecznik Praw Pacjenta, który podkreśla, że lekarz może odmówić wystawienia skierowania
  • Następuje to w sytuacji, kiedy stwierdzi, że pacjent nie wymaga leczenia specjalistycznego

Lekarz rodzinny odmawia skierowania do specjalisty? RPP wyjaśnia

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej odmawia mi wystawienia skierowania do specjalisty. Czy to zgodne z prawem? Takie pytanie kierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. 

- Lekarz ma obowiązek wystawienia pacjentowi skierowania, jeśli uzna, w oparciu o wiedzę medyczną, że pacjent wymaga leczenia specjalistycznego. Jeżeli nie stwierdzi takiej potrzeby może odmówić wystawienia skierowania - brzmi szczegółowe wyjaśnienie Rzecznika Praw Pacjenta. 

Podkreślono, że wyłącznie lekarz podejmuje ostateczną decyzję o leczeniu, zakresie diagnostyki czy skierowaniu pacjenta na badania. Nie istnieje więc coś takiego, jak "badanie na życzenie pacjenta". 

W przypadku, jeśli lekarz rzeczywiście odmówi wystawienia skierowania do specjalisty, pacjentowi, który nie zgadza się z takim obrotem sprawy, pozostaje zmienić lekarza POZ .

Co ważne, przysługują nam maksymalnie dwie bezpłatne, zmiany lekarza POZ w ciągu roku, w przypadku kolejnych - konieczne jest uiszczenie stosownej opłaty (wynosi ona 80 zł). Pacjenci mogą również złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum