×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarz podejrzany o korupcję. Były ordynator chirurgii usłyszał 166 zarzutów

Autor: oprac. WOK • Źródło: CBA, Rynek Zdrowia12 maja 2022 18:14Aktualizacja: 12 maja 2022 22:24

166 zarzutów dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych, oszustwa, składania fałszywych oświadczeń oraz prania pieniędzy usłyszał były ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w szczecińskim Zdunowie. Został zatrzymany przez CBA.

Lekarz podejrzany o korupcję. Były ordynator chirurgii usłyszał 166 zarzutów
Lekarza podejrzewanego o korupcję zatrzymało CBA Fot. PAP/Adam Warżawa
  • Korupcja. CBA w Szczecinie zatrzymało byłego ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Specjalistycznego Szpitala im.  A. Sokołowskiego w Szczecinie
  • Prokuratura łącznie postawiła zatrzymanemu 166 zarzutów, między innymi przyjmowania korzyści majątkowych, oszustwa, składania fałszywych oświadczeń
  • W toku prowadzonego postępowania zebrano obszerny materiał dowodowy, w tym przesłuchano około 250 świadków

Łapówki pod pozorem dobrowolnych wpłat na cele fundacji?

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali lekarza - byłego ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Zdunowie. Czynności przeprowadzono w związku z postępowaniem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

- Postępowanie to dotyczy, między innymi podejrzenia podejmowania czynności, które mogły udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z oszustw oraz korzyści majątkowych przyjmowanych w związku z pełnieniem funkcji publicznych, poprzez przyjmowanie tych środków na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie pod pozorem dobrowolnych wpłat na cele statutowe Fundacji - podaje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

W toku prowadzonego postępowania zebrano obszerny materiał dowodowy, w tym przesłuchano około 250 świadków oraz zabezpieczono dokumentację w trakcie prowadzonych przeszukań.

Ustalono, że podejrzany kwalifikował pacjentów do zabiegu w prywatnym gabinecie informując, że jest możliwość wykonania zabiegu na koszt NFZ, jednak czas oczekiwania na jego wykonanie wynosić będzie do 2 lat lub prywatnie, nawet za kilka dni. W tym przypadku niezbędna była „partycypacja” pacjenta w kosztach rzędu 10 tys. złotych. Kwota miała być wpłacana na konto Fundacji Pomocy Transplantologii.

Składał fałszywe oświadczenia

Wszystko wskazuje na to, że wpłaty pochodzące od pacjentów w ramach wewnętrznych rozliczeń fundacji były przyporządkowane do oddziału szpitalnego prowadzonego przez podejrzanego, a następnie m.in. w kwocie prawie 450 tys. zł trafiły na jego prywatne konto.

- Ponadto w trakcie śledztwa ustalono, że zatrzymany dopuścił się przestępstwa składania fałszywych oświadczeń podczas udziału w komisji przetargowej szpitala – oświadczenie o bezstronności. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany otrzymywał środki pieniężne z tytułu wynagrodzenia od jednej ze spółek farmaceutycznych, która wygrała postępowanie na dostawę sprzętu medycznego dla szpitala - podaje CBA.

Łącznie w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie zatrzymanemu przedstawiono 166 zarzutów, między innymi przyjmowania korzyści majątkowych, oszustwa, składania fałszywych oświadczeń oraz prania pieniędzy w kwocie przekraczającej 1.5 mln zł. - Prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 600 tys. zł. Śledztwo ma charakter rozwojowy - informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze