Lekarz odpowiada za wyrządzone szkody nawet po latach

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2010 11:15

Błędy w sztuce lekarskiej wiążą się z pociągnięciem lekarza do odpowiedzialności odszkodowawczej lub karnej. Poszkodowani mogą żądać odszkodowania od szpitala albo samego lekarza.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, błędy lekarskie dzielą się zasadniczo na błędy diagnostyczne i terapeutyczne. Pierwsze dotyczą postawienia złej diagnozy. Jednym z często spotykanych błędów diagnostycznych jest nieprzeprowadzenie cesarskiego cięcia, w sytuacji gdy wymagają tego okoliczności. Błędna diagnoza w tym przypadku  najczęściej czego skutkuje śmiercią matki lub dziecka albo znacznym uszczerbkiem na ich zdrowiu.

Innym, powszechnie występującym błędem medycznym jest błąd terapeutyczny, polegający na podjęciu przez lekarza złego leczenia. Może ono wynikać z niewłaściwej diagnozy lub podjęcia działań nieadekwatnych po dobrze postawionej diagnozie.

Niezależnie od rodzaju błędów, związane są one z obowiązkiem naprawienia powstałej w jego skutek szkody. Poszkodowani mogą żądać odszkodowania od szpitala, w którym pracuje lekarz, lub od niego samego (jeżeli działał on w ramach własnej praktyki).

W związku z tym, że konsekwencje nieprawidłowego leczenia mogą się ujawnić po latach, roszczenia osób poszkodowanych w jego wyniku przedawniają się dopiero po trzech latach od dnia, w którym dowiedział się o wystąpieniu szkody oraz o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum