×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarz nie zaliczy dobrowolnego ubezpieczenia do kosztów

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia24 stycznia 2018 11:19Aktualizacja: 24 stycznia 2018 11:20

Naczelny Sąd Administracyjny uważa, że ubezpieczenia, które przezorni właściciele jednoosobowych firm wykupują na wypadek przerwy w działalności, nie można zaliczyć do kosztów działalności.

Lekarz nie zaliczy dobrowolnego ubezpieczenia do kosztów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawa do kosztów przy takim wydatku NSA odmówił małżeństwu lekarzy.

Każdy z małżonków prowadzi działalność gospodarczą w formie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej. Jako przedsiębiorcy opłacają składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale w najniższym wymiarze - podaje Rzeczpospolita.

Lekarze, chcąc uchronić swoje firmy przed bankructwem w wyniku np. dłuższej choroby, wykupili ubezpieczenie na wypadek śmierci. Ma ono też gwarantować wypłatę miesięcznego świadczenia na wypadek niemożności prowadzenia działalności gospodarczej z przyczyn wskazanych w umowie w wysokości 5000 zł.

Ich zdaniem wypłata świadczenia z ubezpieczenia ma zagwarantować ochronę i zabezpieczenie źródła przychodów, dlatego też sądzili, że składka na ubezpieczenie, stanowi koszt podatkowy jako wydatek poniesiony w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się najpierw Urząd Skarbowy, a następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, do którego lekarze wnieśli sprawę.

Prawa do kosztów nie potwierdził też NSA. Jak podał w uzasadnieniu wyroku, z umowy ubezpieczenia nie wynika obowiązek przeznaczenia wypłaconej przez ubezpieczyciela kwoty na zabezpieczenie przychodów z działalności gospodarczej.

Więcej: archiwum.rp.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze