Lekarz nie przedstawi wszystkich dostępnych terapii? Grozi mu odpowiedzialność karna

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2017 14:16

Za nieprzedstawienie choremu informacji o wszelkich dostępnych metodach terapii lekarz może otrzymać karę. Obowiązek informowania pacjenta dotyczy także tych terapii, które nie są objęte refundacją publicznego płatnika.

Lekarz nie przedstawi wszystkich dostępnych terapii? Grozi mu odpowiedzialność karna
W ocenie ekspertów, lekarz, który nie mówi choremu o wszystkich dostępnych terapiach, narusza także kodeks etyki lekarskiej Fot. Archiwum

Jak wynika z raportu „Dostępność innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce", przygotowanego w 2015 r. przez EY dla Fundacji Alivia, w wielu przypadkach lekarz nie informuje pacjenta o wszystkich opcjach terapeutycznych, nawet jeśli są refundowane w naszym kraju. Lekarze uznają, że pacjenta nie będzie stać na drogą, nierefundowaną terapię i wolą „nie narażać go na rozczarowanie" - informuje Rzeczpospolita.

Jak podkreślają eksperci, nie informując o wszystkich możliwościach leczenia, lekarz narusza nie tylko ustawę o zawodach lekarza i lekarza-dentysty oraz ustawę o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, ale także kodeks etyki lekarskiej.

Zgodnie z art. 31 ustawy o zawodach lekarza i lekarza-dentysty, lekarz ma obowiązek udzielić pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu pełnej informacji nie tylko o stanie zdrowia i rozpoznaniu, ale też proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych. Proponując tylko lek refundowany, narusza ten przepis. 

Za nieprzedstawienie wszystkich dostępnych terapii, lekarzowi grozi odpowiedzialność karna. I to niezależnie od tego, czy pacjent poniósł szkodę, czy nie.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum