Lekarz nie może odmówić leczenia. Ważny komunikat NFZ dla pacjentów

Autor: JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia29 marca 2022 14:42

Negatywny wynik testu na koronawirusa nie może być warunkiem rozpoczęcia leczenia - poinformował 29 marca Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy to zarówno szpitali, jak i poradni i przychodni. NFZ wskazuje, że inna sytuacja to naruszanie praw pacjenta.

Lekarz nie może odmówić leczenia. Ważny komunikat NFZ dla pacjentów
Lekarz nie może odmówić leczenia. Ważny komunikat NFZ dla pacjentów Fot. AdobeStock
  • Negatywny wynik testu na koronawirusa nie może być warunkiem rozpoczęcia leczenia - poinformował 29 marca Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Komunikat jest związany ze zniesieniem niemal wszystkich obostrzeń covidowych
  • Jak wskazuje NFZ "wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, przed przyjęciem pacjenta do szpitala lub do poradni, narusza jego prawa"  
  • - Jeśli taka sytuacja ma miejsce pacjent może złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta lub do NFZ - dodają przedstawiciele Funduszu

Lekarz nie może odmówić leczenia. Ważny komunikat NFZ dla pacjentów

Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń - podkreślają przedstawiciele NFZ w wydanym 29 marca komunikacie. 

Jak wskazano "w tym mieści się również ograniczanie barier, które mogą utrudniać dostanie się do lekarza lub skorzystanie z leczenia, a które nie są niezbędne".

- Wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, przed przyjęciem pacjenta do szpitala lub do poradni, narusza jego prawa. Jeśli taka sytuacja ma miejsce pacjent może złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta lub do NFZ - informuje NFZ.

Negatywnego testu na koronawirusa nie można - jak wskazuje NFZ - wymagać przy przyjęciu do:

  • poradni lub szpitala (w trybie planowym albo nagłym),
  • ośrodka rehabilitacji,
  • uzdrowiska czy sanatorium

Obostrzenia covidowe do lamusa. Test u lekarza rodzinnego i L4 na COVID-19

Przypomnijmy: od 28 marca, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, zniesiona została kwarantanna oraz izolacja. To oznacza, że osoby, u których zostanie potwierdzone zakażenie koronawirusem wciąż powinny się izolować, ale decyzja w tej sprawie nie zostanie nałożona administracyjnie przez służby sanitarne. 

Zamiast kwarantanny i izolacji dla zakażonych przewidziano zwolnienie lekarskie. 

- Pacjent z dodatnim wynikiem testu w kierunku infekcji SARS-CoV-2, niewymagający hospitalizacji, powinien poddać się samoizolacji przez okres minimum 7 dni. Lekarz sprawujący opiekę nad Pacjentem wystawia mu zwolnienie lekarskie ZUS e-ZLA na ten okres - czytamy w wytycznych konsultant krajowej medycyny rodzinnej.

Wskazano w nich m.in. że od 1 kwietnia "lekarz POZ może diagnozować zakażenie SARS-CoV-2 u pacjenta poprzez wykonanie testu antygenowego".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum