×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarz krytykujący szczepienia z dwuletnim zakazem wykonywania zawodu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia25 maja 2020 13:48

Lekarz Hubert Czerniak z Opoczna, znany z ostrej krytyki szczepień, przez dwa lata nie będzie mógł wykonywać zawodu. Sprawa przed Naczelnym Sądem Lekarskim miała charakter odwoławczy. W październiku 2019 r. Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi wymierzył Czerniakowi karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na jeden rok.

Lekarz krytykujący szczepienia z dwuletnim zakazem wykonywania zawodu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naczelny Sąd Lekarski uznał, że dr Czerniak, podpierając się autorytetem lekarskim, może szkodzić zdrowiu pacjentów, bo publicznie wypowiada się na temat szkodliwości szczepień u dzieci, co jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Rafał Hołubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, zaznacza, że jest to pierwszy tak surowy wyrok w Polsce - do tej pory sądy lekarskie wobec lekarzy propagujących postawy antyzdrowotne orzekały upomnienia i nagany.

Orzeczenie jest prawomocne i obowiązuje od 21 maja. Obwinionemu przysługuje prawo do złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Lekarz tak skomentował sprawę na Facebooku: "Wyrok? Dwa lata zawieszenia. Czy czuję się winny? Wcale. Wasze zaufanie i zdrowie to jedyni sędziowie, których wyroki są dla mnie wiążące. Dlatego, chociaż orzeczenie jest prawomocne, nie składam broni. Będziemy wnosić kasację do Sądu Najwyższego. Wygramy!".

"W swoich wykładach dr Hubert Czerniak szczepienia miał przyrównywać do mordowania ludzi i faszyzmu, a system ochrony zdrowia zdarzało mu się nazwać Holocaustem. Wykłady doktora obejrzały do tej pory setki tysięcy ludzi" - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum