×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarz już tego nie zrobi. Jeszcze w tym roku poważne zmiany na receptach

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia27 marca 2023 20:12

Ważne zmiany na receptach planuje jeszcze w 2023 roku Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o zwolnienie lekarzy z obowiązku określania refundacji leku. Na zmianie zyskają pacjenci, bo automatyczny system ma być wolny od błędów.

Lekarz już tego nie zrobi. Jeszcze w tym roku poważne zmiany na receptach
Lekarz już tego nie zrobi. Jeszcze w tym roku zmiany na receptach Fot. AobeStock

 

MZ zapowiada ważne zmiany na receptach jeszcze w 2023 roku

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół, który przygotuje koncepcję systemu informatycznego, który automatycznie będzie określał na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku - poinformowało w minionym tygodniu Ministerstwo Zdrowia. 

- Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też w ten sposób do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację – podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obecnie to sam lekarz musi na podstawie takich informacji jak wiek pacjenta i rodzaj schorzenia określić poziom refundacji w wypisywanej recepcie. W systemie są - jak przypomina resort zdrowia - wskazane poszczególne poziomy refundacji, ale ostateczna decyzję o wyborze jednego z nich podejmuje sam lekarz na podstawie posiadanej wiedzy. 

Lekarze wskazują jednak, że system nie jest przejrzysty, w efekcie zdarza się, że dochodzi do pomyłek. Ponadto, jak twierdzą, ich zadaniem jest leczenie, a nie wykonywanie pracy administracyjnej. 

Ministerialny zespół, który ma opracować koncepcję systemu, ma m.in. zebrać międzynarodowe doświadczenia w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w materii refundacji leków, a także wskazać leki, które wejdą do automatycznego systemu określania refundacji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze