Lekarz do facebookowicza: "spier... z Polski, boś nietutejszy"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2020 12:44

Lekarz z dużego szpitala w Podkarpackiem napisał do autora wpisu w komentarzu pod anonsem oferującym podwózkę z Warszawy do Rzeszowa: "ty biegiem spier... z Polski boś nietutejszy".

Taki wpis to przestępstwo z art. 119 Kodeksu karnego Fot. Archiwum

W okresie okołoświątecznym, na jednej z grup na Facebooku pojawił się anons oferujący podwózkę z Warszawy do Rzeszowa. Autor podał miejsce, ale pomylił się w datach. Uwagę na to w niewybredny sposób zwrócił mu inny facebookowicz: „28.12 to jest sobota bałwanie!”. Autor anonsu odpisał mu znakiem zapytania, a wtedy otrzymał taką odpowiedź: „ty biegiem spier… z Polski boś nietutejszy” - informuje Gazeta Wyborcza.

Autor anonsu na Facebooku występuje pod obcobrzmiącym nazwiskiem, które jest jego pseudonimem. Domyśla się, to właśnie nazwisko było powodem werbalnego ataku na jego osobę. Jak wyjaśnia w mailu do redakcji GW, za to, że zaoferował na FB podwózkę z Warszawy swoim prywatnym samochodem został zwyzywany przez lekarza, asystenta oddziału kardiologii w jednym z dużych szpitali na południu województwa podkarpackiego.

Jak tłumaczył się w rozmowie z dziennikarzem GW autor wpisu, zdarzyło mu się to po imprezie, na której pił alkohol, jednak na przeproszenie facebookowicza, którego zaatakował, trudno było go namówić.

Konrad Dulkowski, szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przypomina, że taki wpis to przestępstwo z art. 119 Kodeksu karnego. Za stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej czy wyznaniowej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum