×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarz POZ odmawia recepty na lek od specjalisty. Pacjenci pytają, czy to zgodne z prawem

Autor: KK • Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta27 lutego 2023 19:46

Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada, co zrobić, gdy lekarz specjalista odsyła po receptę refundowaną do lekarza  podstawowej opieki zdrowotnej, a lekarz POZ odmawia jej wystawienia.

Lekarz POZ odmawia recepty na lek od specjalisty. Pacjenci pytają, czy to zgodne z prawem
Lekarz POZ odmawia recepty na lek od specjalisty. Pacjenci pytają, czy to zgodne z prawem Fot. AdobeStock

 

Lekarz POZ odmawia recepty na lek od specjalisty

Co zrobić, gdy lekarz specjalista odesłał mnie po receptę refundowaną do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a lekarz POZ odmawia jej wystawienia - to pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. 

RPP podkreśla, że "oceny zasadności ordynacji leku z refundacją dokonuje tylko i wyłącznie lekarz leczący pacjenta, który, mając na uwadze stan zdrowia chorego i wynikające z tego tytułu potrzeby medyczne, określa zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną, sposób diagnozowania i leczenia".

- Jeśli lekarz specjalista uznał, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań do refundacji określonego leku, wówczas lekarz ten wystawia pacjentowi receptę na lek z refundacją - wskazuje.

RPP zwraca uwagę, że: "Lekarz leczący pacjenta w poradni specjalistycznej jest obowiązany pisemnie informować pacjenta, lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym o okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych".

- Te informacje powinien przekazać lekarzowi lub felczerowi, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, na druku:  Informacja dla lekarza kierującego - podkreśla w odpowiedzi.

Podsumowując, RPP wskazuje:

- Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej/rodzinny może kontynuować przepisywanie pacjentowi leku z refundacją zaleconego przez specjalistę w poradni specjalistycznej, jeśli dysponuje udokumentowanym rozpoznaniem schorzenia od tego specjalisty (tj. Informacją dla lekarza kierującego), obejmującym również informację o zaleconych lekach z refundacją.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze