Lekarkę oskarżono o śmierć pacjentki. Teraz może walczyć o odszkodowanie

Autor: oprac. JW • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia27 maja 2021 21:44

Znana wrocławska chirurg plastyczna, którą prokuratura niesłusznie oskarżyła o śmierć pacjentki, może starać się o odszkodowanie. Na razie nie chce mówić o jego wysokości.

Lekarkę oskarżono o śmierć pacjentki. Teraz może walczyć o odszkodowanie
Katarzyna Stelczyk to wrocławska chirurg plastyczna, której kariera załamała się, gdy prokuratura oskarżyła ją o śmierć pacjentki. Fot. Archiwum
  • Katarzyna Stelczyk to wrocławska chirurg plastyczna, której kariera załamała się, gdy prokuratura Wrocław-Psie Pole oskarżyła ją o śmierć pacjentki
  • Zarzuty postawiono pod koniec 2009 r., mimo że - jak uznał sąd pierwszej instancji - prokuratura nie zgromadziła dowodów na winę lekarki
  • Kobieta zmarła dwa dni po zabiegu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w pośladki. Przyczyn jej śmierci do dziś nie ustalono. Lekarka może walczyć o odszkodowanie

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", 6 października 2020 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok wstępny, uznając prawo lekarki do ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie od prokuratury (czyli od skarbu państwa).

Biegły bez uprawnień

W obszernym kilkudziesięciostronicowym uzasadnieniu sędzia Sławomir Urbaniak wypunktował błędy prokuratury popełnione na wczesnym etapie śledztwa. Tym najważniejszym było powołanie do sprawy biegłego, który nie miał uprawnień w kwestii opiniowania błędów lekarskich. Sąd stwierdził, że gdyby prokuratura nie sprawdzała tylko jednej tezy: że do śmierci przyczynił się zabieg wykonany przez doktor Stelczyk, sprawa zakończyłaby się w ciągu góra półtora roku, a pani doktor nie miałaby nawet statusu osoby podejrzanej.

Sąd wytknął też prokuraturze, że zarzuty postawiono mimo braku w protokole sekcyjnym stwierdzeń co do przyczyny zgonu pacjentki.

Prokuratura nie zgodziła się z decyzją sądu i wniosła apelację. 11 maja sąd apelacyjny wysłuchał stron i odłożył ogłoszenie prawomocnego postanowienia na 27 maja. Sąd w czwartek oddalił apelację prokuratury. Uznał, że doktor Katarzyna Stelczyk może starać się o odszkodowanie.

Doktor ze łzami w oczach: warto wierzyć w swoją niewinność

W ocenie doktor Stelczyk sąd okręgowy we Wrocławiu bardzo starannie przeprowadził postępowanie i przejrzał materiał dowodowy. Dodała ze łzami w oczach: - Warto wierzyć w swoją niewinność. Warto być twardym, walczyć i nigdy nie wolno się poddawać. Ogromne wzruszenie, że ktoś docenił tak wielką walkę.

Dziękowała swoim adwokatkom. 

Teraz wrocławska chirurg plastyczna  - jak czytamy w GW - może walczyć o odszkodowanie za niesłuszne oskarżenie jej o śmierć pacjentki. Na razie nie chce mówić o kwocie. chce skupić się na tym, że "bezprawne były działania Skarbu Państwa, a za tym enigmatycznym określeniem kryją się konkretne nazwiska prokuratorów, którzy dzisiaj we Wrocławiu zajmują eksponowane stanowiska".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum