Lekarka z Ukrainy walczy o prawo do wykonywania zawodu w Polsce

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2013 12:57

Lekarzy pediatrów w Polsce brakuje, mimo to Swietłana Olhovik z 25-letnim doświadczeniem w pracy na Ukrainie od dwóch lat bezskutecznie walczy o prawo wykonywania zawodu lekarza w naszym kraju.

Lekarka z Ukrainy walczy o prawo do wykonywania zawodu w Polsce

53-letnia  Swietłana Olhovik pracowała na Ukrainie jako pediatra neonatolog. Wykładała także na Uniwersytecie Medycznym w Połtawie. Wieloletnie doświadczenie oraz jej nostryfikowany u nas dyplom ukończenia studiów medycznych jednak nie wystarczają - informuje TVN24.pl

W Polsce musi zdać lekarski egzamin państwowy, a następnie ubiegać się przez wiele lat o tytuł lekarza specjalisty. Przed emeryturą raczej nie zdąży.

Ministerstwo Zdrowia i samorząd lekarski nie chcą łatwo dopuszczać do wykonywania zawodu lekarzy ze wschodu, ponieważ opinia o tamtejszym poziomie nauczania nie jest dobra. Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaznacza, że często odbywają się tam kursy bez egzaminów, dlatego nie należy "wprowadzać w błąd polskich pacjentów" mówiąc, że osoba z Ukrainy "to specjalista".

Julia Pitera (PO) bezskutecznie próbowała pomóc lekarce z Ukrainy. Posłanka uważa, że nie powinno się na nią nakładać takich samych obowiązków, jak na początkujących lekarzy.

Więcej: http://www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum