Lekarka pozbawiona prawa wykonywania zawodu za zniechęcanie do szczepień

Autor: oprac. JKB • Źródło: Polskie Towarzystwo Mediów Medycznych, Rynek Zdrowia03 listopada 2022 11:17

Lekarka, która zniechęcała do szczepień i w mediach społecznościowych negowała pandemię została ukarana przez Naczelny Sąd Lekarski. Odebrano jej na rok prawo do wykonywania zawodu.

Lekarka pozbawiona prawa wykonywania zawodu za zniechęcanie do szczepień
Lekarka pozbawiona prawa wykonywania zawodu za zniechęcanie do szczepień Fot. Shutterstock
  • Naczelny Sąd Lekarski 27 października utrzymał karę odebrania na rok prawa do wykonywana zawodu dla lekarki, która podważała istnienie pandemii COVID-19 – poinformowało Polskie Towarzystwo Mediów Medycznych
  • Kobieta miała pisać w mediach społecznościowych m.in. "plandemia to ściema" czy "Polacy nie szczepcie się, bo system nie udźwignie waszych powikłań przez kolejne 30 lat"
  • Sąd Apelacyjny uzasadnił podtrzymanie wyroku nadzieją, że lekarka przez rok zastanowi się nad swoim działaniem
  • Tego samego dnia, w którym ogłoszono wyrok, medyczka udzieliła jednak wywiadu, w którym zapowiedziała, że nie zaprzestanie swojej działalności

Lekarka pozbawiona prawa do wykonywania zawodu

Jak informuje Polskie Towarzystwo Mediów Medycznych, 27 października Naczelny Sąd Lekarski utrzymał karę dla lekarki Anny Furmaniuk za szkodliwe wpisy w mediach społecznościowych dotyczące m.in. pandemii COVID-19 czy szczepień. Odebrano jej prawo do wykonywania zawodu na rok.

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności wnosił apelację o zabranie PWZ na okres 5 lat – powołał się na liczne publikacje lekarki w sieci niezgodne EBM. Obrońca lekarki wnosił zaś o uchylenie wyroku w całości.

Sama lekarka w Sądzie tłumaczyła się, że to jak wykonuje prace oraz to, co pisze w internecie służy ratowaniu zdrowia i życia ludzi, o czym miałyby dowodzić setki komentarzy, w których internauci dziękują za jej działalność – przytacza Polskie Towarzystwo Mediów Medycznych.

Ostatecznie Sąd Apelacyjny uzasadnił utrzymanie wyroku nadzieją, że lekarka przez najbliższy rok zastanowi się nad swoim działaniem.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum