Lekarka negowała zasadność szczepień. NRL skierowała ją na szkolenie. NSA oddalił skargę

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia27 czerwca 2022 19:30

Lekarka pediatra wygłaszała tezy o negatywnym wpływie szczepionek na zdrowie dzieci. W związku z tymi doniesieniami rzecznik odpowiedzialności zawodowej prowadził postępowanie wyjaśniające.

Lekarka negowała zasadność szczepień. NRL skierowała ją na szkolenie. NSA oddalił skargę
Lekarka pediatra negowała szczepienia ochronne dzieci. Fot. AdobeStock
  • Rodzic zgłosił skargę na lekarkę pediatrę, która negowała zasadność podawania szczepionek dzieciom – relacjonuje prawo.pl
  • W toku postępowania prowadzonego przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarka kwestionowała m.in. zabiegi przeszczepiania narządów
  • Ostatecznie rzecznik poinformował o wszystkim okręgową radę lekarką, a ta powołała komisję, której celem było wydanie opinii o przygotowaniu zawodowym lekarki – podkreśla prawo.pl
  • Jak wynika z dalszych relacji portalu, lekarka została skierowana na uzupełniające szkolenie poprzez staż z zakresu medycyny rodzinnej oraz pediatrii, a także szkolenie z zakresu szczepień ochronnych

Lekarka negowała zasadność szczepień ochronnych

Na lekarkę pediatrę została złożona skarga przez rodzica. Z informacji przekazanej rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej wynikało, że podczas wizyty pod kątem kwalifikacji dziecka do szczepień ochronnych, lekarka wypowiadała się niepochlebnie na temat szczepień, sugerując, że obniżają one odporność.

Co więcej – jak relacjonuje prawo.pl. – lekarka w rozmowie z rzecznikiem zakwestionowała także przeszczep narządów (szczególnie komórek macierzystych). Rzecznik zdecydował się na poinformowanie okręgowej rady lekarskiej, ta zaś powołała specjalną komisję, która miała wydać opinię o przygotowaniu zawodowym lekarki.

Komisja stwierdziła niezgodności z aktualną wiedzą medyczną dotyczącą szczepień ochronnych, a także ogólną wiedzą medyczną. W związku z tym okręgowa rada lekarska stwierdziła jednoznacznie nieprzygotowanie lekarki i zobowiązała ją do:

  • odbycia przeszkolenia uzupełniającego poprzez zrealizowanie staży z zakresu medycyny rodzinnej i pediatrii (zakończonych kolokwium sprawdzającym),
  • uczestnictwa w szkoleniu z zakresu szczepień ochronnych.

"Organ uznał bowiem, że brak bieżących informacji z zakresu medycyny wymaga natychmiastowego uzupełnienia. Natomiast dalsze wykonywanie zawodu, przy prezentowanym przez lekarkę stanie wiedzy, może być niewłaściwe. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej utrzymało w mocy powyższe rozstrzygnięcie" – podało prawo.pl.

Lekarka złożyła skargę – sprawą zajął się Sąd Administracyjny

Lekarka nie zgodziła się z wynikami prac komisji i złożyła skargę,. Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Prawo.pl relacjonuje, że sąd zwrócił uwagę, że ograny słusznie wskazały na istniejący interes publiczny, który wynika z troski o bezpieczeństwo leczenia pacjentów.

Choć skarga została oddalona, lekarka poszła o krok dalej i wniosła skargę kasacyjną. Naczelny Sąd Administracyjny uzasadnił, że zgoda na odbycie uzupełniającego przeszkolenia nie była konieczna – zobowiązanie do zaliczenia staży i uczestnictwa w szkoleniu wynika z mocy uchwały Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej – podkreśla prawo.pl.

Tym samym sąd przypomniał, że prawodawca przewidział wobec lekarza uchylającego się od odbycia przeszkolenia, dodatkowe sankcje. Z tego też względu skarga kasacyjna także została oddalona.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum