Legnica: CBA zatrzymało trójkę lekarzy podejrzanych o fałszowanie dokumentacji

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 08 października 2009 10:33

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy w środę (7 października) agenci CBA zatrzymali, pod zarzutem fałszowania dokumentacji medycznej, trójkę lekarzy.

Temistokles Brodowski, rzecznik CBA potwierdza zatrzymanie lekarzy. – Sprawa ma związek z wystawianiem fałszywych zaświadczeń lekarskich za łapówki – mówi Gazecie Wrocławskiej.

Śledztwo trwało od maja minionego roku.

– Zatrzymani są podejrzani o przyjęcie kilkunastu łapówek, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych za fałszowanie dokumentacji lekarskiej, mającej pomóc w uniknięciu odpowiedzialności karnej i odroczeniu wykonania kary. Wystawiano lewe zwolnienia – mówi Joanna Sławińska-Dylewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Wczoraj (7 października) dwoje lekarzy było przesłuchiwanych w legnickiej prokuraturze. Dzisiaj śledczy mają podjąć decyzje, czy wystąpią wobec podejrzanych z wnioskiem o areszt tymczasowy.

Rzecznik prokuratury nie chce zdradzić więcej szczegółów sprawy. Mówi tylko, że dowody są mocne a za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 10 lat więzienia.

– Nie ferujmy jeszcze wyroków, bo lekarze mogli zostać pomówieni przez przestępców – stwierdza wicedyrektor  szpitala Dariusz Dębicki.

To nie jedyna sprawa o podłożu korupcyjnym  na Dolnym Śląsku. Kilkanaście dni temu w Głogowie zatrzymany został 50-letni ginekolog Wiesław M. Usłyszał zarzut przyjmowania łapówek od ciężarnych kobiet. Do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu trafiło także jedenaście aktów oskarżenia w sprawie gigantycznej afery korupcyjnej w ZUS. Dotyczył on ośmiu znanych w regionie lekarzy, którzy mieli za łapówki (od 200 zł do 2000 zł) wystawiać nieprawdziwe zaświadczenia dotyczące rzekomej choroby osób, które na tej podstawie ubiegałyby się potem o renty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum