Legitymacje dla niepełnosprawnych na nowych zasadach

Autor: TVP Info/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2017 09:01

Od 1 sierpnia legitymacje osób niepełnosprawnych są przyznawane na nowych zasadach. Od 1 września wejdą natomiast w życie przepisy zmieniające wygląd legitymacji dla osób niepełnosprawnych. Wydane wcześniej legitymacje zachowują ważność i nie ma potrzeby ich wymiany.

Legitymacje dla niepełnosprawnych na nowych zasadach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmiany dotyczące legitymacji dla osób z niepełnosprawnością wprowadziła nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i niektórych innych ustaw - informuje tvp.info

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami od 1 sierpnia legitymacja wystawiana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej, która składając go musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

Legitymacje są wystawiane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Okres ważności legitymacji nie może być dłuższy niż pięć lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność) lub 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. roku życia). Zatem okres ważności legitymacji nie musi pokrywać się z okresem ważności orzeczenia osoby niepełnosprawnej.

MRPiPS podkreśla, że legitymacje wystawione przed 1 sierpnia zachowają ważność na czas w nich określony. Nie trzeba też wymieniać legitymacji wydanych na stałe, te, bowiem zachowują ważność bezterminowo. Natomiast za wydanie duplikatu legitymacji od 1 sierpnia pobierana jest opłata w wysokości 15 zł.

Więcej: www.tvp.info

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum