Legalizacja marihuany w Urugwaju sprzeczna z konwencją ONZ?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2013 08:44

Zalegalizowanie we wtorek (10 grudnia) przez Urugwaj uprawy, sprzedaży i zażywania marihuany jest sprzeczne z konwencją ONZ o środkach odurzających, której sygnatariuszem jest Montevideo - poinformował w środę, 11 grudnia, Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających (INCB).

Legalizacja marihuany w Urugwaju sprzeczna z konwencją ONZ?
Szef INCB, organu podlegającego ONZ, Raymond Yans podkreślił, że zmiany w urugwajskim prawie pozbawią należytej ochrony młodych ludzi, przyniosą efekt w postaci "zachęty do szybkich eksperymentów" i wpłyną na obniżenie wieku pierwszego kontaktu z narkotykami.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) decyzja władz Urugwaju, który zalegalizował marihuanę jako pierwszy kraj na świecie, jest błędna i szkodliwa.

- Szkoda, że w czasie, kiedy świat jest zaangażowany w dyskusję na temat problemu narkotyków, Urugwaj podejmuje działania przed specjalną sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ planowaną na 2016 rok - podkreślił rzecznik UNODC David Dadge.

Konwencja o środkach odurzających przyjęta w 1961 roku nakłada na sygnatariuszy obowiązek ograniczenia produkcji i wykorzystania marihuany do celów leczniczych i naukowych.

Raymond Yans wyraził zaskoczenie, że rząd Urugwaju, "wiedząc o tym zdecydował się na złamanie powszechnej umowy, uzgodnionej i podpisanej na arenie międzynarodowej". Wyraził żal, że urugwajscy parlamentarzyści nie wzięli pod uwagę negatywnych skutków marihuany dla zdrowia. Palenie marihuany przez młodych ludzi może wpłynąć poważnie na ich rozwój. INCB podkreśla też, że palenie marihuany bardziej sprzyja powstawaniu chorób nowotworowych niż palenie tytoniu.

Uchwalona w Urugwaju ustawa przewiduje trzy sposoby dostępu do marihuany: hodowla niewielkiej ilości w domach, tworzenie klubów palaczy i kupno w licencjonowanych aptekach (maksymalnie 40 gramów miesięcznie). Nabywca musi być pełnoletni, mieszkać w Urugwaju i być zarejestrowany w państwowej bazie danych.

Analitycy podkreślają, że ustawa idzie o wiele dalej niż kroki podjęte w kierunku liberalizacji marihuany w Holandii lub Hiszpanii.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum