Leczenie weteranów: komisja obrony przyjęła poprawki do ustawy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2019 15:33

Sejmowa komisja obrony rozpatrzyła poprawki zgłoszone przez kluby PiS i PO-KO do projektu nowelizacji ustawy o weteranach. Poprawki posłów PiS dotyczyły m.in. uszczegółowienia rodzaju schorzeń weteranów, które będą podlegać rehabilitacji i sposobu finansowania przez NFZ "szczególnych" usług leczniczych na rzecz weteranów.

Leczenie weteranów: komisja obrony przyjęła poprawki do ustawy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja obrony rozpatrzyła w czwartek (18 lipca) poprawki, które zasiadający w niej posłowie PiS oraz PO-KO zgłosili w drugim czytaniu ustawy o weteranach działań poza granicami państwa.

Klub PiS zgłosił do ustawy siedem poprawek. Jak wyjaśnił przewodniczący komisji obrony Michał Jach (PiS) poprawki posłów PiS dotyczyły uszczegółowienia rodzaju schorzeń weteranów, które będą podlegać rehabilitacji, sposobu finansowania przez NFZ "szczególnych" usług leczniczych na rzecz weteranów, a także kwestii urlopowych. Ostatnia poprawka klubu PiS przewiduje możliwości skorzystania przez weterana z miejsca zakwaterowania będącego w zasobach Agencji Mienia Wojskowego w przypadku rehabilitacji poza miejscem zamieszkania wraz z możliwością zakwaterowania opiekuna.

Klub PO-KO złożyło dziesięć poprawek. Większością głosów posłów PiS poprawki klubu PO-KO zostały odrzucone, przegłosowano natomiast poprawki PiS.

Przyjęty przez rząd pod koniec maja projekt nowelizacji ustawy o weteranach zakłada zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów. Ci, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ; mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji. Zmiany dotyczą także dofinansowania nauki i ulg w przejazdach komunikacją zbiorową.

Nowelizacja zmierza również do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów; dodatek będzie przysługiwał także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu 1-9 proc. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury.

Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego i zwolnienie z abonamentu rtv; opłaty za pobyt w Domu Weterana mają wynosić maksymalnie połowę miesięcznego dochodu danej osoby. W projekcie zapisano możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do państwowych muzeów, samorządowych obiektów sportowych.

Koszt rozwiązań przewidzianych w projekcie resort obrony oszacował na ok. 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom (wszystkich weteranów jest w Polsce 23 339).

Ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom i pracownikom wojska, żołnierzom i funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, policji, PSP, BOR/SOP oraz Straży Granicznej. (PAP)

Krzysztof Kowalczyk (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum