Łagodniejsze wymogi wobec szpitali: zbliża się koniec konsultacji

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2009 14:21

Resort zdrowia przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kryteriów sanitarnych i fachowych, jakie muszą być przez nie spełnione przez placówki medyczne do końca 2012 roku. W przyszłym tygodniu kończą się konsultacje nad projektem.

Nawet 61 proc. SPZOZ-ów nie byłoby w stanie dostosować swoich lokali i budynków do wymogów tego rozporządzenia – mówi Gazecie Prawnej Piotr Warczyński, dyrektor departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Rozporządzenie nie będzie określać np. liczby łóżek w salach chorych ani wymagań dotyczących wysokości, szerokości czy rodzaju powierzchni, jakie muszą spełniać ZOZ-y. Ministerstwo Zdrowia nie będzie również narzucać placówkom medycznym rodzaju mebli czy wykładzin, które powinny tam się znajdować.

– Funkcjonalność istniejących budynków szpitalnych, a także nowych lokali będzie podlegać jedynie ocenie pacjentów – dodaje Piotr Warczyński.

Złagodzenie przepisów dotyczących wymogów sanitarnych i technicznych jest pozytywnie oceniane przez świadczeniodawców. Spełnienie dotychczasowych kryteriów przez szpitale i przychodnie miało kosztować nawet 14 mld zł – przypomina Gazeta Prawna.

Niektórzy uważają jednak, że resort zdrowia powinien jednocześnie przesunąć datę, do której muszą być wprowadzone niezbędne zmiany. Związek Powiatów Polskich proponował, aby szpitale miały na to czas do końca 2022 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum