×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

L4 wstecz. Zwolnienie lekarskie "do tyłu" jest możliwe. Obowiązują dwie zasady

Autor: oprac. JKB • Źródło: gazeta.pl, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 01 maja 2022 10:12

Zwolnienie lekarskie. Jak uzyskać L4 z datą wsteczną? Zasady w tej kwestii uregulowane są ustawą, a także rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej. Sprawdziliśmy, na ile dni do tyłu może być wystawione L4.

L4 wstecz. Zwolnienie lekarskie "do tyłu" jest możliwe. Obowiązują dwie zasady
L4 wstecz. Zwolnienie lekarskie do tyłu jest możliwe. Jakie zasady obowiązują? Fot. Shutterstock
  • Zwolnienie lekarskie (potocznie L4) otrzymuje się po konsultacji lekarskiej, gdy specjalista stwierdza u pacjenta niezdolność do pracy
  • Obecnie zaświadczenie jest wystawiane w formie elektronicznej i znane jako e-ZLA. Dokument jest potwierdzany np. profilem zaufanym ePUAP
  • Co jeśli potrzebujemy L4 z datą wsteczną? Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie "do tyłu"?
  • To kwestia uregulowana prawnie. Zgodnie z przepisami zwolnienie lekarskie może być wystawione z datą wsteczną. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach

Zwolnienie lekarskie. Jak długo może trwać?

Jak przypomina gazeta.pl, zwolnienie lekarskie jest wystawiane wtedy, gdy zostaje stwierdzona niezdolność do pracy z powodu schorzenia. Może trwać od kilku dni do kilku/kilkunastu tygodni – przepisy nie regulują tego zjawiska.

Bywają jednak  i takie sytuacje, gdy pacjent trafia do lekarza później, niż pojawią się pierwsze symptomy choroby.

W związku z tym, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie (L4) z datą wsteczną. Gazeta.pl powołuje się tu na regulacje prawne, czyli:

  • ustawę z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
  • rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie sposobu i trybu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.

 

L4 z datą wsteczną. Na ile dni do tyłu może być wystawione zwolnienie lekarskie?

Biorąc pod uwagę wszystkie funkcjonujące przepisy prawne, zwolnienie lekarskie wystawione z wsteczną datą może obejmować nie więcej niż trzy dni wstecz względem dnia, gdy zostało przeprowadzone badanie lekarskie.

Także i tutaj pojawia się jednak wyjątek – zaświadczenie od lekarza psychiatry.

L4 wstecz. Od zasady jest wyjątek

W przypadku zwolnienia lekarskiego od lekarza psychiatry, może ono zostać wystawione na okres wcześniejszy niż trzy dni poprzedzające dzień badania.

Sytuacja ma miejsce wtedy, gdy specjalista podejrzewa u pacjenta występowanie zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność do oceny swojego postępowania.

Zwolnienie lekarskie na telefon

Przypomnijmy, w trakcie pandemii koronawirusa, wzrosło zainteresowanie zwolnieniami lekarskimi (L4) na telefon, co wcześniej nie było takie oczywiste. Jak podaje spidersweb.pl, blisko 74 proc. Polaków skorzystało z teleporad od wprowadzenia pandemii. Niestety ZUS jest bezradny, gdy dochodzi do wyłudzeń L4 – w  2020 roku wystawiono ponad 22 mln zwolnień lekarskich, z czego zostało skontrolowanych jedynie 275 tys.

Okazuje się, że w sieci można znaleźć wiele firm oferujących L4 na telefon. Wystarczy zapłacić od 59 do 80 złotych. Niektóre e-przychodnie wyspecjalizowały się zresztą w tym zakresie do tego stopnia, że każdy zainteresowany sam ustala na jak długo "chce być chory".

W tym celu musi jedynie wypełnić formularz z objawami i żądaną liczbą dni zwolnienia lekarskiego wpisać w odpowiednią rubrykę. I tyle.

Następnie "pacjent" czeka na telefon od lekarza, który wszystko potwierdza.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum