L4 wstecz. Zwolnienie lekarskie "do tyłu" jest możliwe. Obowiązują dwie zasady
Zwolnienie lekarskie. Jak uzyskać L4 z datą wsteczną? Zasady w tej kwestii uregulowane są ustawą, a także rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej. Sprawdziliśmy, na ile dni do tyłu może być wystawione L4.

- Zwolnienie lekarskie (potocznie L4) otrzymuje się po konsultacji lekarskiej, gdy specjalista stwierdza u pacjenta niezdolność do pracy
- Obecnie zaświadczenie jest wystawiane w formie elektronicznej i znane jako e-ZLA. Dokument jest potwierdzany np. profilem zaufanym ePUAP
- Co jeśli potrzebujemy L4 z datą wsteczną? Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie "do tyłu"?
- To kwestia uregulowana prawnie. Zgodnie z przepisami zwolnienie lekarskie może być wystawione z datą wsteczną. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach
Zwolnienie lekarskie. Jak długo może trwać?
Jak przypomina gazeta.pl, zwolnienie lekarskie jest wystawiane wtedy, gdy zostaje stwierdzona niezdolność do pracy z powodu schorzenia. Może trwać od kilku dni do kilku/kilkunastu tygodni – przepisy nie regulują tego zjawiska.
Bywają jednak i takie sytuacje, gdy pacjent trafia do lekarza później, niż pojawią się pierwsze symptomy choroby.
W związku z tym, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie (L4) z datą wsteczną. Gazeta.pl powołuje się tu na regulacje prawne, czyli:
- ustawę z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie sposobu i trybu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.
L4 z datą wsteczną. Na ile dni do tyłu może być wystawione zwolnienie lekarskie?
Biorąc pod uwagę wszystkie funkcjonujące przepisy prawne, zwolnienie lekarskie wystawione z wsteczną datą może obejmować nie więcej niż trzy dni wstecz względem dnia, gdy zostało przeprowadzone badanie lekarskie.
Także i tutaj pojawia się jednak wyjątek – zaświadczenie od lekarza psychiatry.
L4 wstecz. Od zasady jest wyjątek
W przypadku zwolnienia lekarskiego od lekarza psychiatry, może ono zostać wystawione na okres wcześniejszy niż trzy dni poprzedzające dzień badania.
Sytuacja ma miejsce wtedy, gdy specjalista podejrzewa u pacjenta występowanie zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność do oceny swojego postępowania.
Zwolnienie lekarskie na telefon
Przypomnijmy, w trakcie pandemii koronawirusa, wzrosło zainteresowanie zwolnieniami lekarskimi (L4) na telefon, co wcześniej nie było takie oczywiste. Jak podaje spidersweb.pl, blisko 74 proc. Polaków skorzystało z teleporad od wprowadzenia pandemii. Niestety ZUS jest bezradny, gdy dochodzi do wyłudzeń L4 – w 2020 roku wystawiono ponad 22 mln zwolnień lekarskich, z czego zostało skontrolowanych jedynie 275 tys.
Okazuje się, że w sieci można znaleźć wiele firm oferujących L4 na telefon. Wystarczy zapłacić od 59 do 80 złotych. Niektóre e-przychodnie wyspecjalizowały się zresztą w tym zakresie do tego stopnia, że każdy zainteresowany sam ustala na jak długo "chce być chory".
W tym celu musi jedynie wypełnić formularz z objawami i żądaną liczbą dni zwolnienia lekarskiego wpisać w odpowiednią rubrykę. I tyle.
Następnie "pacjent" czeka na telefon od lekarza, który wszystko potwierdza.
Dwa nowe urlopy w 2022 roku. Na siłę wyższą i opiekę
Kiedy iść do lekarza? Tych objawów nigdy nie lekceważ
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)