L4 nad Bałtykiem, albo w Grecji. Zwolnienia lekarskie zamiast urlopu. ZUS cofnął zasiłki chorobowe

Autor: oprac. JKB • Źródło: nysa.naszemiasto.pl, Rynek Zdrowia08 grudnia 2021 11:43

Ponad 73 tys. złotych odzyskał oddział ZUS w Opolu po wnikliwej kontroli zwolnień lekarskich w III kwartale tego roku. Z kolei w całej Polsce cofnięto zasiłki w wysokości ponad 2 mln złotych. Powodem odebrania praw do świadczenia jest złamanie zasad obowiązujących na L4.

Niektórzy z L4 jeździli na zagraniczne wakacje. Fot. Shutterstock
  • Dzięki szczegółowym weryfikacjom zwolnień lekarskich w okresie pomiędzy styczniem a czerwcem, opolski ZUS odzyskał 79 tys. złotych
  • W czasie wakacyjnym ZUS w Opolu sprawdził 240 osób, które otrzymały L4. Aż co czwarty ubezpieczony nie stosował się do najważniejszych zasad wykorzystywania zwolnienia
  • Jak wyjaśnił rzecznik ZUS, niektóre osoby decydowały się zwolnienie lekarskie, by wyjechać na wakacje i L4 spędzały nad Bałtykiem, albo w Grecji

Czytaj: Liczba L4 poszybuje w górę. Zwolnienia lekarskie weźmiemy z nowego powodu

L4 bez pieniędzy. Od 2022 zwolnienie lekarskie możliwe bez zasiłku chorobowego

Zwolnienia lekarskie zamiast urlopu. ZUS cofnął zasiłki chorobowe

Jak podaje portal nysa.naszemiasto.pl, rzecznik opolskiego ZUS-u Sebastian Szczurek wyjaśnił, że dzięki wzmożonej kontroli zwolnień lekarskich pomiędzy styczniem a czerwcem odzyskano 79 tys. złotych. Z kolei w okresie wakacyjnym Zakład wystąpił o zwrot albo wstrzymał wypłatę zasiłków na kwotę 73,6 tys. zł.

Także w czasie wakacyjnym ZUS podjął się weryfikacji 240 osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Według kontroli, w regionie opolskim co czwarty ubezpieczony nie stosował się do zasad wykorzystywania L4 – 64 osoby pozbawiono prawa do świadczenia chorobowego.

- Ciepłe, wakacyjne miesiące sprzyjają podróżom. Niektórzy „niedomagający” postanowili samodzielnie sprawdzić czy turystyka i krajoznawstwo mają walory terapeutyczne. W kilku przypadkach modna była Chorwacja i Grecja. Byli też amatorzy uroków Małopolski i Krakowa – wyjaśnił rzecznik opolskiego ZUS-u.

Jak przypomina portal, niektórzy "chorzy" zamiast wakacji dorabiają albo podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, co też jest zabronione.

Sprawdź: Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS ma nowe narzędzia do kontroli L4

Liczba L4 poszybuje w górę. Zwolnienia lekarskie weźmiemy z nowego powodu

Zwolnienie lekarskie zamiast urlopu?

Rzecznik dodał również, że Fundusz Chorobowy na rok 2020 założył wydatki o wartości 24,5 mld złotych, z czego 12,5 mld przeznaczono właśnie na zasiłki chorobowe. Portal informuje, że średnio dzienna wysokość zasiłku wynosi ok. 89, 41 zł.

- ZUS stara się uświadamiać, że czas zwolnienia lekarskiego ma służyć rekonwalescencji, a zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę bądź ZUS ma być wsparciem podczas absencji pracowniczej. Dla osób ubezpieczonych zasiłek chorobowy jest finansową poduszką, która gwarantuje dochód, kiedy nie mogą być aktywni zawodowo – podkreślił rzecznik.

Obecnie kontrolerzy mają bardzo dużo możliwości i narzędzi weryfikacji, czy ubezpieczony wykorzystuje prawidłowo L4.

Zobacz także: ZUS na tropie zwolnień lekarskich. Sprawdzi, co robiłeś na L4 [NOWE METODY KONTROLI]

ZUS sprawdza, co robisz na L4. Ma do tego kilka nowych narządzi

ZUS sprawdził zwolnienia lekarskie. Oszuści muszą oddać zasiłek

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum