Kwarantannę zakończy lekarz POZ w ramach teleporady. Wątpliwości w tej kwestii nie brakuje

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 02 września 2020 13:46

O zakończeniu kwarantanny zdecyduje nie wynik testu, ale lekarz w trakcie teleporady.  Takie rozwiązanie zakłada zmiana przepisów przygotowana przez resort zdrowia.

Kwarantannę zakończy lekarz POZ w ramach teleporady. Wątpliwości w tej kwestii nie brakuje
Swoich wątpliwości nie ukrywa także dr Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Fot. PTWP

Dziesięć dni po kontakcie z zakażonym, „podejrzanego" z izolacji domowej, zwanej kwarantanną, zwolni lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który podczas teleporady zdecyduje, czy pacjent nie ma objawów Covid-19. Dotychczas przymusowy pobyt w domu kończyły dwa negatywne wyniki testu z 12. i 14. dnia od zetknięcia się z chorym. Nowe przepisy mają pomóc w uniknięciu „więzienia" pacjentów na kwarantannie - informuje Rzeczpospolita.

Tymczasem, w ocenie adwokata Zbigniewa Kruegera, lekarze słusznie obawiają się roszczeń pacjentów, bo mają obowiązek diagnozować zgodnie z najnowocześniejszymi metodami, a takimi są testy.

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie uważa, że jeżeli o zwolnieniu z kwarantanny ma decydować lekarz POZ, powinno się takiemu oświadczeniu nadać status wyłącznie decyzji administracyjnej, a nie orzeczenia lekarskiego. Chodzi o to, by nie była ona równoznaczna ze stwierdzeniem, że osoba poddana kwarantannie jest już zdrowa.

Po pierwsze, jak zauważa specjalista, trudno to stwierdzić za pośrednictwem teleporady, po drugie - jeżeli z kwarantanny zwalnia inny lekarz niż ten, który na nią wysyłał, trudno mu ocenić, czy zmienił się stan chorego, a po trzecie - pacjent może być chory na coś innego niż SARS-CoV-2.

W ocenie doktora Krajewskiego wprowadzenie takiej regulacji jest możliwe tylko po jednoznacznym potwierdzeniu pojedynczych doniesień amerykańskich, zgodnie z którymi zakażony koronawirusem przestaje być źródłem zakażenia po pięciu dniach od kontaktu z patogenem.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum